Ara

Helva-i Hakani Tarifi

Helva-i Hakani Tarifi, Helva-i Hakani Nasıl Yapılır? Adından da anlaşılacağı üzere Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen bir helva çeşididir. Helva-i Hakani nasıl yapılır öğrenmek isterseniz, hep birlikte uygulayalım.

Helva-i Hakani Tarifi, Nasıl Yapılır?


Adından da anlaşılacağı üzere Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen bir helva çeşididir. Helva tarifleri arasında çok fazla bilinmemekle birlikte Helva-i Hakani tarifi tadılmaya değer bir lezzettir. Helva-i Hakani nasıl yapılır öğrenmek isterseniz, hep birlikte uygulayalım.

Helva-i Hakani Malzemeleri:

Tereyağı (200 gr kadar)
1 bardak un
1 bardak pirinç unu
1 bardak nişasta
3 bardak süt
Yaklaşık yarım kilo toz şeker
1 su bardağı kadar ceviz içi
3-4 çorba kaşığı gül suyu

Helva-i Hakani Tarifi Yapılışı:


İlk önce tenceremize 200 gr tereyağımızı koyalım. Yağımızın içerisine 1 bardak unumuzu, 1 bardak pirinç unumuzu ekliyoruz. Çok yavaş ateşte daima karıştırarak pişiriyoruz. Kavurma işlemi bittikten sonra üzerine 1 su bardağı kadar nişastamızı da ilave ediyoruz. Sürekli karıştırmaya devam ediyoruz. Harcımız hafif pembeleşmeye başlayacaktır. İstenilen esmerliğe geldiği anda başka bir kap içerisinde kaynattığımız sütümüzü, kaynar vaziyette helvamızın içerisine döküyoruz. Bu işlemi yaparken helvamızı karıştırmaya devam ediyoruz. Karıştırma işlemimiz helva sütünü çekene kadar devam edecektir. Daha sonra toz şekerimize de ilave ederek tekrar karıştırıyoruz. Diğer tarafta dövdüğümüz ceviz içlerini de ilave ediyoruz. Sadece bir safer karıştırıyoruz. Daha sonra 20 dakika kadar beklettiğimiz helvamızın içini çektiğine emin olduktan sonra tabağımıza alıyoruz. Şekil verdikten sonra arzu edilirse gülsuyumuzu da üzerine döküyoruz. Helva-i Hakani tarifimiz bitti. Herkese afiyet olsun.

Helva Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler