Ara

Patlıcan Turşusu Tarifi

Patlıcan Turşusu Tarifi, Patlıcan Turşusu Nasıl Yapılır? Patlıcandan da turşu mu olurmuş demeyin. Şimdi size patlıcan turşusu nasıl yapılır, ondan bahsedeceğim.

Patlıcan Turşusu Nasıl Yapılır?


Günümüzde bir sürü turşu tarifi bulunmaktadır. Bunların en ilginçlerinden biri de patlıcan turşusu tarifidir. Patlıcandan da turşu mu olurmuş demeyin. Şimdi size patlıcan turşusu nasıl yapılır, ondan bahsedeceğim.

Malzemeler:

3 kg patlıcan
1 küçük lahana
1 kg kırmızı biber
Yarım kilo ham domates
Yarım kilo havuç
Yarım kilo uzun yapraklı kereviz
1 baş sarımsak
1 yemek kaşığı nohut

Turşu Suyu İçin:

1 yemek kaşığı limon tuzu
5 yemek kaşığı kaya tuzu
5 litre su
4 su bardağı sirke
2 yemek kaşığı şeker

Patlıcan Turşusu Yapılışı:


Patlıcanları yıkayıp baş kısımlarını keselim. Sonra patlıcanları tamamen ayrılmayacak şekilde ortadan iki kesip sonra tekrar ikiye kesin. Geniş bir kaba su koyup kaynatalım. Kaynayan suyun içine patlıcanları atıp 5 dakika kadar bekletin. Başka bir kap alalım ve bunu içine de soğuk su koyalım. Haşladığınız patlıcanları bu kabın içine atalım. Böylece hem patlıcanlar yumuşayacak hem de varsa acısı gidecektir. Bu işlemi patlıcanlar bitene kadar devam ettirelim. Soğuk su bir süre sonra ısınacağı için ara ara değiştirelim. Sonra patlıcanları üzerine bir ağırlık koyalım ve kara suyunun çıkması için 3-4 saat kadar bekletelim. Kayan suyun içine kerevizleri atıp biraz bekletip çıkaralım. Diğer bütün malzemeleri de yıkayıp orta büyüklükte doğrayalım. Bir kabın içine sirkeyi, suyu, limon tuzunu, kaya tuzunu ve şekeri ekleyip iyice karıştıralım. Daha sonra patlıcanların içine hazırladığımız diğer sebzelerden doldurup kereviz yaprağı ile bağlayalım. Patlıcanları tek tek kavanoza yerleştirirken üzerlerine sarımsak koyalım ve ardından hazırladığımız turşu suyunu ilave edip kavanozun ağzını sıkıca kapatalım. 15-20 gün sonra patlıcan turşusu tarifi hazır hale gelecektir.

Turşu Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler