Ara

Fırında Sarımsaklı Tavuk Tarifi

Fırında Sarımsaklı Tavuk Tarifi, Fırında sarımsaklı tavuk nasıl yapılır dikkatleri üzerine çekerek sarımsağın olsun, tavuğun olsun çok lezzetli bir yemeğe dönüştürdüğü tarifi aşağıda görebilirsiniz.

Fırında Sarımsaklı Tavuk Nasıl Yapılır?

 
 Sarımsak birçok derde deva olan bir deva deposu olarak insanların dikkatini çekmektedir. Yemek tariflerinde de genellikle bu gıda deposu yiyeceğin bol kullanıldığı yemekler ön plana çıkmaktadır. Önceleri tavuk ile sarımsak çok fazla düşünülmezken son yıllarda yayınlanan yemek tarifi sayfalarında sarımsak ile tavuk aynı yemeğin içinde görünür olmaya başladı. Hatta isimlerde bile sarımsak ile tavuk yan yana gelerek müthiş bir ikili oluşturdu. Sarımsağın faydalarının saymakla bitmediği bir ortamda sarımsak ile tavuk birleşerek yemekler de oluşturdu.  İşte bu ortamda fırında sarımsaklı tavuk nasıl yapılır dikkatleri üzerine çekerek sarımsağın olsun, tavuğun olsun çok lezzetli bir yemeğe dönüştürdüğü tarifi aşağıda görebilirsiniz.
 
Malzemeler:
 
4 parça kalçalı tavuk but
8 veya 10 diş kabuklu sarımsak
6 adet taze patates
Yarım çay bardağı zeytinyağı
Tuz
Karabiber
Kekik
Biberiye
 

Fırında Sarımsaklı Tavuk Hazırlanışı:

 
Fırında sarımsaklı tavuk tarifi için önce tavuk butlarını fırına koyacağımız yuvarlak borcama koyalım. Patatesleri yıkayıp kabuklarını soymadan fırçalayarak dilimleyip tavukların üzerine atalım. Kabuklu sarımsakları tavuk ve patateslerin arasına atalım. En üste biberiye ve varsa kekik de serpelim. Önceden ısıtılan fırında önce 200, sonradan da 190 derece ısıda üstü yağlı kâğıtla kapalı bir vaziyette pişirelim. Kırk beş dakikanın sonunda üzerini açarak tavuklar kızarana kadar tekrar pişirelim. Fırında sarımsaklı tavuk tarifi gereğince bütün bu işlemler bittikten sonra fırından çıkarıp soğumadan tabaklara servis yapalım. Afiyet olsun.

Tavuk Yemekleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler