Ara

Charlotte Bronte Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

Charlotte Bronte Kimdir?, Charlotte Bronte Kaç Yaşında, Charlotte Bronte Nereli, Charlotte Bronte Evlimi, Charlotte Bronte Sevgilisi Var Mı?, Charlotte Bronte Boyu ve Kilosu hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını Charlotte Bronte biyografisinde bulabilirsiniz.

Charlotte Bronte Kimdir?


Adı Soyadı: Charlotte Bronte
Doğum Tarihi: 1816
Nereli: Yorkshire İngiltere
Burcu: Bilinmiyor  
Kilosu: Bilinmiyor
Boyu: Bilinmiyor
Göz Rengi: Yeşil
Saç Rengi: Kumral
Eğitim Durumu: Bilinmiyor 
Sevgilisi: Yok
Evli mi: Evet  
Eşi: Arthur Bell Nicholls
İnstagram Hesabı: Mevcut Değil
Twitter Hesabı: Mevcut Değil
Facebook Hesabı: Mevcut Değil
 

Charlotte Bronte Biyografisi


Charlotte Bronte 6 çocuktan 3.olarak 21 Nisan 1816 İngiltere Yorkshire’da doğdu. Babası İrlandalı papaz Partick Bronte, annesi ise Maria Branwell’di.  Nisan 1820 yılında Bronte ailesi Haworth’a taşındı. 15 Eylül 1821 yılında Maria kanserden ölünce Charlotte Bronte ve kardeşlerine bakma sorumluluğu teyzeleri Elizabeth’e kaldı. 1824 senesinde 3 kız kardeşiyle Clergy Daugthers adlı okula başladılar. Fakat okulun durumu o kadar kötüydü Charlotte Bronte’ nin sağlığı kötü etkilendi, Maria ve Elizabeth okuldaki kötü koşullardan ötürü 1825 yılında tüberküloza yakalandı ve maalesef öldü. Bir yıl sonra Charlotte Bronte okuldan ayrıldı.

Geride kalan 4 kardeş anne babaların kütüphanesinde bolca vakit geçirmeye başladılar. Hayali ülkelere seyahat ediyorlar, kurduğu hayali krallıklar ile ilgili şiirler hikayeler yazıyorlardı. Emily ve Charlotte ‘n edebiyata karşı ilgileri bu yıllarda gelişmiştir.

Charlotte Bronte eğitimine Mirfield’ daki Roe Head isimli okulda devam etti. 1831-1832 yılları arasında tahsil hayatına burada devam etti. En iyi arkadaşları olan Mary ve Ellen ile tanıştıkları yer oldu.1835-1838 yılları arasında bu okula öğretmenlik yaptı. 1839’da Yorkshire’daki pek çok ailenin evinde mürebbiyelik yaptı. 1841 yılına kadar bu mesleğine devam etti. 1842 yılında kardeşi Emily’ yle Brüksel’e Constantin Heger ve karısı tarafından işletilen okulda Almanca ve İşletme dersleri almak ve çalışmak için gitti. İlk başlarda öğrencisi oldukları okulda bir miktar para ve kalacak yer karşılığında Charlotte Bronte İngilizce kardeşi Emily ise müzik öğretmeni olarak çalışmaya başladı. Brüksel’de kurmuş oldukları bu hayat teyzelerinin ölümüyle yarıda kesilip 1842 yılında İngiltere’ye dönmek zorunda kaldılar. Charlotte Bronte 1843 yılında tekrar Brüksel’e dönme kararı verdi. Fakat Charlotte Bronte’ nin ikinci Brüksel hayatı çokta iyi geçmemişti. Evini ve kardeşlerini özlemiş, yalnız kalmış üstelik okulun sahibi Constantin Heger’e âşık olmuştu. Buradaki günleri The Professor ve Villette için ilham kaynağı oldu. 1844 yılının ocak ayında tekrar İngiltere’ye döndü.

Kardeşi Currer Bell, Elise Bell ve Acton Bell isimlerini kullanarak ortaklaşa Poems by Currer, Elise and Acton Bell isimli bir şiir kitabı çıkarttı. Kitap 2 adet satarak büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Fakat bu Bronte kardeşleri yıldırmadı ve ilk romanlarını yazmak için kollarını sıvadı. Charlotte Bronte Currer Bell adını ilk romanında kullanmaya devam etti.

Charlotte Bronte yayınlanan romanları Jane Eyre 1847, Shirley 1849, Villette 1853 ve The Professor 1857. The Professor adlı kitabı Jane Eyre’den önce yazılmış ancak ölümünden sonra basıldı.

Ailenin tek oğlu olan Branwell 1848 yılında bronşit yüzünden öldü. Aynı yıl Emily ve Anne tüberkülozdan hayata veda etti. Charlotte Bronte yalnızca babasıyla kalmıştı. Jane Eyre gördüğü büyük ilgi üzerine bir yayıncı yazarı sık sık Londra’ya davet ediyordu. Charlotte Bronte babasını yalnız bırakmak istemediği için birkaç haftadan uzun tutmuyordu. Londra gezilerinden dolayı Charlotte Bronte Harriet Martineau, Elizabeth Gaskell gibi isimlerle tanışmıştı.

Haziran 1854 yılında babasının yardımcısı olan Arthur Bell Nicholls ile evlendi. Hamileliğinin dokuzuncu ayında sebebi bilinmeyen bir nedenden ötürü 31 Mart 1855’te öldü.  Charlotte Bronte’ nin eserleri halen büyük ilgi görmekte. İngiliz Edebiyatında klasiklerden sayılıyor. Aynı zamanda On The Death of Anne ve Bronte isimli iki şiir kitabı bulunmakta.


Biyografiler

 • Yağız Erdoğan Kimdir

  Yağız Erdoğan Kimdir?   Adı Soyadı: Yağız Erdoğan    Doğum Tarihi: 1997 (22 yaşında)   Nereli: Rize  Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu:  Sevgilisi:   Evli mi:   Eşi: instagram Hesabı: (@yagizerdgan) Twitter Hesabı: @YagizErdgan  Facebook Hesabı:     Yağız Erdoğan Biyografisi   Survivor 2019 Türkiye- Yunanistan

 • Sinem Kılıç Kimdir

  Sinem Kılıç Kimdir?   Adı Soyadı: Sinem Kılıç   Doğum Tarihi: 1997 (22 yaşında)  Nereli: Erzurum   Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu: Özel bir üniversitede Medya ve İletişim okuyor   Sevgilisi:   Evli mi: Bekar  Eşi: instagram Hesabı:  Twitter Hesabı:   Facebook Hesabı:    Sinem

 • Simge Olçun Kimdir

  Simge Olçun Kimdir?   Adı Soyadı: Simge Olçun    Doğum Tarihi: 1996 (23 yaşında)  Nereli: İzmir  Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu: Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulunda Beden Eğitimi öğretmenliği 4.

 • Sıla Rümeysa Ölçek Kimdir

  Sıla Rümeysa Ölçek Kimdir?   Adı Soyadı: Sıla Rümeysa Ölçek   Doğum Tarihi: 1988 (31 yaşında) Nereli: Ordu- Fatsa  Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu: Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi mezunu ve yüksek lisansına yine aynı

 • Serpil Uzunçavdar Kimdir

  Serpil Uzunçavdar Kimdir?   Adı Soyadı: Serpil Uzunçavdar    Doğum Tarihi: 1986 (33 yaşında) Nereli:   Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu:  Sevgilisi:   Evli mi: Bekar   Eşi: instagram Hesabı:  Twitter Hesabı: @serpiluzuncavdr    Facebook Hesabı:    Serpil Uzunçavdar Biyografisi   Survivor 2019 Türkiye-