Ara

Pırasalı Krep Tarifi

Pırasalı Krep Tarifi, Pırasalı Krep Nasıl Yapılır? Pırasalı krep nasıl yapılır merak ediyorsanız bu tarife uygun olarak hazırlamaya başlayabilirsiniz. Pırasalı krep tarifi için önce pırasalarınızı yıkamalısınız.

Pırasalı Krep Nasıl Yapılır?


Pırsalı olarak hazırlanan bu krep lezzeti için belirlenen malzemeleri almalı ve karıştırma işlemine yer vermelisiniz. Krep tarifi için çırpma işlemleri son derece mühimdir. Birkaç dakika içerisinde karıştırmanız sona erecek ve sunuma hazırlayabileceksiniz.

Malzemeler:

Süt ( 2,5 çay bardağı )
3 adet yumurta
Un ( 2 çay bardağı )
Nişasta ( 1 çay bardağı )
Tuz ( 1 tatlı kaşığı )
Karabiber ( 1 tatlı kaşığı )
Pırasa ( 2 - 3 tane )
Sıvı yağ
 

Pırasalı Krep Yapılışı:


Pırasalı krep tarifi için önce pırasalarınızı yıkamalısınız. Tek tek yıkanması ve arkasından da süzdürülmesi gerekiyor. Pırasaların krep içerisine küçük parçalar halinde ilave edilmesine dikkat ediniz. Bu sebepten dolayı yıkadıktan sonra minik minik kıymalısınız. Tava içerisine biraz yağ damlatınız. Yağın kızarması durumunda da pırasaları içine katabilirsiniz. Burada kavurma işlemlerine yer verilmektedir. Yumuşayana kadar da kavurmaya devam ediniz. Pırasalı krep tarifi için son olarak da hamurlarınızı pişirmelisiniz. Krep harcı adına yumurta, un, tuz, karabiber, nişasta malzemelerini ele almalısınız. Tüm bu ürünlerin birbirine tamamen karışması önemlidir. Malzemelerin içerisine kavurduğunuz pırasaları ekleyebilirsiniz. Tüm bu harcında da kaşık ile karıştırılması gerekiyor. Yine tava üzerine kızgın yağ yapmanız gerekiyor. Yağın içerisine de hazırladığınız bu karışımdan bir parça dökünüz. Parçanın tüm yüzeye dağılması adına tavanızı hareket ettiriniz. Önünü ve arkasını pişirmeye özen gösteriniz. Kızarana kadar piştikten sonra da peçete üzerinde yağını alabilirsiniz. Rulo şekline getirerek sunumunu yapabilirsiniz. Pırasalı krep nasıl yapılır merak ediyorsanız bu tarife uygun olarak hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Krep Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler