Ara

Zeytinli Çörek Tarifi

Zeytinli Çörek Tarifi, Zeytinli Çörek Nasıl Yapılır? Çay saatlerinde rahatlıkla tüketilebilir. Zeytinli çörek nasıl yapılır bilmek isterseniz tarifimiz verilmiştir.

Zeytinli Çörek Nasıl Yapılır?


Çörek tarifleri içerisinde lezzetine doyulamayacak bir lezzettir zeytinli çörek tarifi… Çay saatlerinde rahatlıkla tüketilebilir. Zeytinli çörek nasıl yapılır bilmek isterseniz tarifimiz verilmiştir.

Zeytinli Çörek İçin Malzemeler:

3 tane yumurta
1 bardak sıvı yağ
1 bardak yoğurt
1 bardak çekirdeği çıkartılmış zeytin
Yarım demet dereotu
5 tane taze soğan
Yarım tatlı kaşığı kuru nane
1 pk kabartma tozu
Tuz
Gerektiği kadar un


Zeytinli Çörek Yapılışı:


Dereotumuzu güzelce yıkayalım. Daha sonra ince olarak kıyalım. Diğer tarafta taze soğanlarımızı soyup yıkayalım. Bunu da ince bir şekilde doğrayalım. Ayrı bir yerde geniş bir kap alarak unu koyalım. Ortasını açalım. İçerisine 2 yumurtanın sarısını, bir yumurtanın beyazını koyalım. 1bardak yoğurdu, 1 bardak sıvı yağ, nane, kabartma tozu ilavesi ile güzel bir şekilde yoğuralım. Hamurun kıvamı kulak memesi kıvamında olacak şekilde unumuzu ayarlayalım. Eğer kıvam tutmadı ise biraz daha un ilavesi yapılabilir. Ayrı bir yerde hamurumuzun iç harcını hazırlayalım. Dereotu, taze soğan ve zeytini karıştıralım. Bu malzemeleri de hamurun içerisine karıştıralım. Malzemelerin iyice karışması için güzelce yoğuralım. Bu hamurumuzdan ceviz büyüklüğünde parçaları kopararak tepsiye diziyoruz. Arzuya göre tepsinin altına yağlı kağıtta konabilir. Fırınımızı 175 derecede ayarlıyoruz. Kızdıktan sonra çöreklerimizin üzerine yumurta sarısı sürerek fırına veriyoruz. Yapmış olduğumuz zeytinli çörek tarifi çay saatinize hazır. Çaya bekliyoruz. Afiyet olsun.

Çörek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler