Ara

Cevizli Kayısılı Kurabiye Tarifi

Cevizli Kayısılı Kurabiye Tarifi, Cevizli Kayısılı Kurabiye Nasıl Yapılır? Cevizli kurabiye nasıl yapılır denemek istiyorsanız ceviz ile kayısı tatlarına da yer verilerek lezzetli bir kurabiye yaratabilirsiniz.

Cevizli Kayısılı Kurabiye Nasıl Yapılır?


Kurabiye türleri arasında sıklıkla tercih edilen cevizli türü son derece pratik bir yapıma sahiptir. İç hazırlama sırasında kıvamın belirlenmesi gerekiyor. Kurabiye tarifi adına ceviz ile kayısı tatlarına da yer verilerek lezzetli bir kurabiye yaratabilirsiniz.

Malzemeler:

Ceviz ( ince kıyılmış yarım su bardağı )
Kuru Kayısı ( yarım su bardağı )
Un ( 500 gram )
Toz şeker ( 1 su bardağı )
2 adet yumurta
Margarin ( 100 gram )
Kabartma tozu ve tarçın ( 1 çay kaşığı )
 

Cevizli Kayısılı Kurabiye Yapılışı:


Cevizli kayısılı kurabiye tarifi için kap içerisine ununuzu ilave ediniz. Üzerine de şekeri, margarini, yumurtayı, kabartma tozunu ekleyerek yoğurmalısınız. Kıvam yakalanana kadar yoğurmaya devam ediniz. Kıvam için de elinize yapışmaması gerekiyor. Hamurun bu hale gelmesinden sonra da dinlendirilmesini sağlayınız. Dinlendirmek adına da üzerine bir bez serebilirsiniz. Kuru kayısıların ise su bekletilmesi gereklidir. Yaklaşık olarak 10 dakika bekletmeniz yeterlidir. Dinlenen hamuru ise oklava ile açabilirsiniz. Kalıp olarak da istediğiniz ölçülerde parçalara ayırabilirsiniz. Bu parçaların üstüne de sudan çıkarttığınız kayısıyı ve cevizlerin doldurun. Cevizli kayısılı kurabiye için üzerine tarçın da serpebilirsiniz. Bu kurabiyeleri yağlı kağıt üzerinde muhafaza ediniz. Tepsinin ise önceden 180 derece olarak ısıtılması gerekiyor. Sonrasında fırına sürebilirsiniz. Fırında ise yaklaşık olarak 25 dakika kadar pişirilmesi yeterli olacaktır. Pişirme işleminden sonra da ılınmasını bekleyin. Ilık olmasının yanı sıra dinlenmiş olarak servis edilmesi daha doğru olacaktır. Cevizli kurabiye nasıl yapılır denemek istiyorsanız bu tarife uygun servis etmelisiniz. Afiyet olsun.

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler