Ara

Bezelye Kremalı Mercimek Mücveri Tarifi

Bezelye Kremalı Mercimek Mücveri Tarifi, Bezelyeli kremalı mercimek mücveri nasıl yapılır, malzemeler nelerdir bakalım ve keyifli bir servis hazırlayalım.

Bezelye Kremalı Mercimek Mücveri Nasıl Yapılır?


Mücver tarifi konusundan farklı anlatımlar görebilirsiniz. mücver için kullandığınız malzemeye göre yaptığınız mücver de otomatikman lezzet olarak değişecektir. Bezelyeli kremalı mercimek mücveri nasıl yapılır, malzemeler nelerdir bakalım ve keyifli bir servis hazırlayalım.
 
Malzemeler:
 
1 su bardağı yeşil mercimek
Yarım adet dolmalık biber
Tuz
Karabiber
6 çorba kaşığı su
100 gram konserve bezelye
3 çorba kaşığı süzme yoğurt
1 çay kaşığı kırmızı pul biber
4 çorba kaşığı sıvıyağ
1 çay kaşığı toz maya
1 çorba kaşığı margarin
 
Süsleme için ise 1 ya da 2 adet havuca ihtiyacımız olacak.
 

Bezelye Kremalı Mercimek Mücveri Yapılışı:


Bezelye kremalı mercimek mücveri tarifi için mercimeği bir gün önceden hazırlayıp ıslatmak gerekecektir. Daha sonra mercimeğin suyunu süzelim ve tuzlu suda haşlayalım. Yeniden bu suyu da süzüp 6 çorba kaşığı su ve doğranmış biber ile birlikte robottan geçirelim. Buna yoğurt, maya ve tuz ekleyelim. Bezelyeyi süzüp haşlayalım. Bezelye suyunu süzüp çatalla bezelyeyi bir püre haline getirelim. Bu işlem çok kolay olacaktır. Bir tava alalım ve bunun için margarini atıp kızdıralım. Üzerine kırmızı pul biber ekleyelim. Bu karışımı birkaç kez karıştıralım ve bezelye püresi ile biraz tuz ekleyelim. 1-2 dakika kısık ateşte pişirip ateşten alalım. Bir teflon tava alalım ve sıvıyağı kızdıralım. Hazırladığımız mercimek püresini kepçe ile teker teker alarak ayrıca kızartalım. Bunların üzerlerini kaşıkla düzeltelim ve 4-5 cm büyüklüğünde yuvarlaklar oluşturalım. Oluşturduğumuz yuvarlakların çift tarafını da kızartalım. Kızarttığımız yuvarlakların her birinin üstüne bir çorba kaşığı bezelyeli karışımı ekleyelim. Bezelye kremalı mercimek mücveri tarifini uyguladıktan sonra kağıt havlu üzerine alırsak fazla yağdan da kurtulmuş oluruz. Mücverimiz havuç ile süslenince servise hazır olacaktır.

Sebze Yemekleri Tarifi

Yeni Tarifler Popüler Tarifler