Ara

Zeytinyağlı Kereviz Tarifi

Zeytinyağlı Kereviz Tarifi, Zeytinyağlı kereviz nasıl yapılır diyen hanımlar için bu tarif harika bir fırsat olacaktır. Zeytinyağlı kereviz tarifi için taze kabaklar seçmeli ve güzelce yıkamayı da ihmal etmemelisiniz.

Zeytinyağlı Kereviz Nasıl Yapılır?


Kereviz her kadının kolayca hazırlayabileceği bir yemek değildir ama bir hayli faydalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Zeytinyağlı olduğu için hem soğuk olarak ana yemek olarak hem soğuk bir biçimde ara yemek olarak da servis edilebilir. Zeytinyağlı kereviz nasıl yapılır diyen hanımlar için bu tarif harika bir fırsat olacaktır. Zeytinyağlı kereviz tarifi için taze kabaklar seçmeli ve güzelce yıkamayı da ihmal etmemelisiniz.

Malzemeler:

3 adet ayıklanmış kereviz
Bir adet patates
Bir adet soğan
Bir adet havuç
Yarım çay bardağı zeytinyağı
2 su bardağı portakal suyu
Şeker ve tuz
Su


Zeytinyağlı Kereviz Yapılışı:


Kereviz tarifi için doğradıktan sonra limon suyuyla ovmanız çok güzel bir beyazlık kazanmasını sağlamış olacaktır. Patatesin daha sert bir yapısı olduğu için ince ince doğramaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bu şekilde kereviz ve patatesin pişme katsayıları da eşitlenmiş olur. Soğanların pişirilmesi için incecik doğranması gerekmektedir. Soğan ve suyu bir tencerenin içerisine eklemeniz gerekmektedir. Soğanlar yumuşamaya başladıktan sonra yağı eklemelisiniz. Bu şekilde zeytinyağının da yanmasını engellemiş olursunuz. Havuçların da hafifçe yumuşaması için soğanlar ile birkaç dakika doğranması gerekmektedir. Son olarak da patatesler ile kerevizleri tencerenin içerisine eklemelisiniz. Tadın daha da güzel olmasını sağlamış olmak için portakal suyunu, tuzu ve şekeri eklemelisiniz. Karışımın içerisine eklenen bütün sebzeler pişene kadar güzelce pişirmelisiniz. Zeytinyağlı kereviz tarifi hazır, afiyet olsun.

Zeytinyağlı Yemek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler