Ara

Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva Tatlısı Tarifi, Ayva tatlısı nasıl yapılır bunu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki tarifi dikkatlice okuyarak kolları sıvayıp yapmaya başlayabilirsiniz.

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?


Tatlı tarifi yapmak, tatlı yapmak kadar maharet istemektedir. Aslında tarif yapmaktan daha önemlidir. İyi tarif edilen tatlılar, tarifleri iyi uygulanarak yapılırsa mükemmel sonuçlar çıkmaktadır. Ayva tatlısı nasıl yapılır bunu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki tarifi dikkatlice okuyarak kolları sıvayıp yapmaya başlayabilirsiniz.

Malzemeler:

3 orta boy ayva
2 su bardağı su
4 diş karanfil
1 çubuk tarçın
1 su bardağı şeker
200 gr manda kaymağı


Ayva Tatlısı Yapılışı:


Ayva tatlısı tarifi yapılırken ayvalar soyulur ve ikiye bölünür. Ayvaların çekirdekleri oyularak çıkarılır. Çekirdek bölümü atılmayıp bir kenara konulur. Yayvan olan bir tencereye iki su bardağı su, kenara konulan ayva çekirdekleri, karanfil, tarçın ve ayvaların soyulan kabukları konularak kaynatılır. Kaynayan suya ayva çekirdekleri atıldığında tatlıya hem renk verecek ve aynı zamanda ayva tatlısını pembemsi bir kıvama ulaştıracaktır. Soyulan ve çekirdek kısımları çıkarılan ayvalar da bu kaynar suya atılır. Tencerenin kapağı kapatılır ve ayvalar yumuşak hale gelene kadar on dakika kadar kısık ateşte pişirilir. Üzerine şeker ilave edilerek on dakika daha pişirilir. Ayva tatlısı tarifinde fırın kısmına gelindiğinde, fırın 200 dereceye ayarlanır, eğer turbo ise 180 dereceye ayarlanır ve ısıtılır. Ayvalar bir tepsiye dizilerek ısınmış olan fırının üstten ikinci rafına konularak hafif renk alana kadar beş ile on dakika arasında pişirilir. Ayvalar fırından çıktıktan sonra çekirdeklerinin olduğu oyuk kısmına kaymak konularak servis yapılır.

Tatlı Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler