Ara

Bademli Mantarlı Pilav Tarifi

Bademli Mantarlı Pilav Tarifi, Bademli Mantarlı Pilav Nasıl Yapılır? Tereyağı kokusu ile size bambaşka bir pilav tarifi sunar. Bu muhteşem lezzet için bademli mantarlı pilav nasıl yapılır göz atmakta fayda var gibi.

Bademli Mantarlı Pilav Nasıl Yapılır?


Sofralarınıza getirebileceğiniz bir mucize olan bademli mantarlı pilav tereyağı kokusu ile size bambaşka bir pilav tarifi sunar. Bu muhteşem lezzet için bademli mantarlı pilav nasıl yapılır göz atmakta fayda var gibi.

Malzemeler:
 
2 bardak pirinç
2 çorba kaşığı tereyağı
1 bardak mantar ( küçük doğranmış)
1 bardak badem
1 çorba kaşığı kuru üzüm
3 bardak su
Tuz ve tarçın
 

Bademli Mantarlı Pilav Yapılışı:


Hemen her pilavda olduğu gibi pirinci nişastasından ayırmak için ılık ve bol tuzlu suda pirinci yıkamak ve yaklaşık 30 dakika bekleterek işe başlanır. Pilav tencerenize ekleyeceğiniz bir çorba kaşığı tereyağı eridikten sonra temizlenip ayıklanmış ve küçük doğranmış mantarlar tencereye eklenir ve kavrulur. Ardından tencereye pirinci ekleyip renginin dönmesini bekleyin, daha sonra kuş üzümü ekleyerek karıştırıyoruz. Biraz tuz ekledikten sonra su ekliyor ve pişmeye bırakıyoruz. Bu arada yaklaşık 1,5 su bardağı suyun içerisinde bademleri kaynatın, kaynadıktan sonra bademlerin kabuklarını soyun ve karışım için hazır hale getirin. Pilavın pişmesinin ardından üzerine bu bademleri ekleyip tarçın ile hayal gücünüzün büyüklüğü ölçüsünde enfes sofralar kurabilirsiniz. Bu sayede sofralarınızda tarçının, bademin şifasını ve pirinçle karışımındaki ahengi yakalayacak, konuklarınıza unutulmaz anlar yaşatacaksınız. Bademli mantarlı pilav tarifi için alışveriş listesini tamamlayıp işe koyulmanın vakti gelmiş olsa gerek. Hamarat hanımların ellerine sağlık, herkese afiyet olsun.

Pilav Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler