Ara

Kolay Mantı Tarifi

Kolay Mantı Tarifi, Kolay Mantı Nasıl Yapılır? Kolay mantı nasıl yapılır için malzemeleri ve hazırlanış şeklini bir araya getirerek adım atmak lazım. Böylece kolay bir şekilde güzel bir mantı lezzeti yakalanacaktır.

Kolay Mantı Nasıl Yapılır?


Mantı kimine göre zor ya da karmaşık bir hale gelebilir. Ama aslında genel mantığı bilinirse, kolay mantıyı evinizde yapabilirsiniz. Aslında çok zor bir aşaması yoktur. Kolay mantı nasıl yapılır için malzemeleri ve hazırlanış şeklini bir araya getirerek adım atmak lazım. Böylece kolay bir şekilde güzel bir mantı lezzeti yakalanacaktır.

Malzemeler:

1 adet yumurta
Su
1,5 çay kaşığı kadar tuz
3 su bardağı un

İç Kısmı İçin:

Tuz ve pul biber
Kuru soğan
250 gram kıyma

Üzeri İçin:

1 diş sarımsak
Pul biber
1 tatlı kaşığı salça
Yoğurt 1 kase
Sıvı yağ


Kolay Mantı Yapılışı:


Kolay mantı tarifi için ilk önce, hamurdan yola çıkarak, bir kap üzerine üzerlerine su eklemeye başlamalısınız. Bu ekleme işlemini, hamurun elimize yapışmayan bir kıvama gelene kadar devam etmeliyiz. Burada iç malzemelerini doldurmak için soğanı alıp, en ufak bir parça halinde doğramamız gerekiyor. Ayrı bir kap içerisinde 250 gram kıymayı ekleyip üzerine de tuz ve pul biber eklenmelidir. Ardından çok iyi bir şekilde yoğurmaya başlayın. Bundan sonra hamurlarımızı ise, iki beze bölmeli ve oklavayı devreye sokarak, güzelce açmalısınız. Yufka üzerinde 2 parmağınızı baz alarak şeritler halinde uzunca kesin. Kıymayı da içerisinde yerleştirin ve rulo haline getirip iyice sarın ve bıçak ile kesin. Hazırlamış olduğunuz her bir hamuru, ilk baştaki kaynayan suyun içerisine atın ve haşlayın. Haşlandığında ise süzme işlemi yapmadan üzerine 1 bardak su daha ekliyoruz. Ardından ise kolay mantımızı servis tabağına alıp, sarımsaklı yoğurdu da üzerinde gezdirerek, servis edebiliriz. Pul biberi de bu aşamada ekleyebilirsiniz. Salçalı olan sıvı yağı da üzerine dökmelisiniz.

Mantı Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler