Ara

Bezelyeli Makarna Kubbesi Tarifi

Bezelyeli Makarna Kubbesi Tarifi, Bezelyeli Makarna Kubbesi Nasıl Yapılır? Çok zor değildir. Gereken tüm adımları doğru yapıp, bezelyeli makarna kubbesi nasıl yapılır diye öğrenirseniz sizin için çocuk oyuncağı olacaktır.

Bezelyeli Makarna Kubbesi Nasıl Yapılır?


Makarna için yepyeni bir lezzeti deneyimlemek istiyorsanız, bezelyeli makarna kubbesi hazırlayabilirsiniz. Çok zor değildir. Gereken tüm adımları doğru yapıp, bezelyeli makarna kubbesi nasıl yapılır diye öğrenirseniz sizin için çocuk oyuncağı olacaktır.

Malzemeler:

Kaşar peyniri 1 çay kaşığı kadar rendelenmiş
Konserve Bezelye 100 gram
6 çorba kaşığı kadar ılık su
Yarım paket fırın makarnası
Soğan 1 adet
Yumurta 1 adet
Dana jambon 1 dilim
Margarin
45 gram
Galeta unu 3 çorba kaşığı
2 çorba kaşığı su

Beşamel Sosu İçin:

Süt 1,5 çay bardağı kadar
1 çorba kaşığı un
Margarin 15 gram

Süslemesi için:

Frenk soğanı 4 dal


Bezelyeli Makarna Kubbesi Yapılışı:


Bezelyeli makarna kubbesi tarifi için ilk olarak soğanı alarak güzelce doğrayın ve bu işlem bittikten sonra jambonu küp küp şeklinde doğramalısınız. Normal ısıda ise margarini yumuşatmanız gerekiyor. 1 kaşık miktarındaki margarini tencere içerisinde eritmeli ve ardından soğanı ekleyerek pembeleşene kadar kızartmanız gerekiyor. Pembeleşmeyi gördüğünüzde jambonu ekleyerek kavurmaya başlayın. Bezelyeleri ise 4 kaşık su ile birlikte ekleyerek üzerine karabiber ile tuz ekleyin. Tencereyi kapağından kapatın ve 5 dakika pişmeye bırakın. Makarna ise tuzlu suda diri kıvamda haşlanmalıdır. İyice süzerek ardından çıkarın. Önemli işlemlerden bir tanesi 20 santim alanında tası andıran bir şekil ile kalıp üzerinde margarini yağlayarak, yağlı kağıt ile kaplamalısınız. Kağıt içi de yağlanmalı ve dibi ile duvar bölümleri de kapsayan bir yapıda galeta unu serpilmelidir. Yumurtayı 2 kaşık su dahil tuz ile kasede çırpılmalıdır. 7 adet makarnayı ayırın ve 1 tanesini yumurtalı karışıma ekleyin. Kalıbın dibine spiral bir yapıda yerleştirilmelidir. Bu işlem kalıbın dibi dahil kenar bölümleri her yeri iel kapatılana kadar sürdürülmelidir. Ayrılan makarnalar ise üç ya da dört alana bölünüp, bezelyenin içerisine eklenmelidir. Beşamel sosu yapmak için de margarini alın, tavada eritin ve un ekleyiniz. Ardından süt ekleme işlemini azar azar yaparak sos kıvamına gelene kadar pişirin. Sos için, bezelye, kaşar peyniri, tuz, karabiber ve bezelye eklenerek kalıba eklenmelidir.
Bezelyeli makarna kubbesi için, 190 derecelik fırın koyun ve 20 dakika boyunca pişirin. 10 dakika da dinlendirdikten sonra tabak üzerine servis için ters çevirin. Makarna kubbesini soğanları ekleyerek süsleme yapabilirsiniz.

Makarna Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler