Ara

Çatal Kurabiye Tarifi

Çatal Kurabiye Tarifi, Çatal Kurabiye Nasıl Yapılır? Çatal kurabiye nasıl yapılır buradan öğrenebilir ve hazırlayabilirsiniz. Kurabiye tarifi içerisinde yer alan ölçülere göre hamuru yaparak şekil verebilirsiniz.

Çatal Kurabiye Nasıl Yapılır?


Kurabiye için öncelikli olarak şekli adına hamur kıvamını iyi ayarlanması gerekiyor. Kurabiye tarifi içerisinde yer alan ölçülere göre hamuru yaparak şekil verebilirsiniz. Çatal kurabiye nasıl yapılır buradan öğrenebilir ve hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

1 tane yumurta ( akı hamur için - sarısı üstü için )
Sıvı yağ ( 1 çay bardağı )
Yoğurt ( 1 çay bardağı )
Toz şeker ( 2 tatlı kaşığı )
Tuz
Eritilmiş margarin ( 150 gram kadar )
Mahlep ( 1 tatlı kaşığı )
Kabartma tozu ve un
Çörekotu
 

Çatal Kurabiye Yapılışı:


Çatal kurabiye tarifi için yoğurma kabı içerisinden işlem görmelisiniz. Burada tüm malzemeleri ele almalı ve en son unu eklemelisiniz. Un ilavesini azar azar yapmalısınız. Bu şekilde kıvamını ayarlamanız söz konusudur. Ele yapışmayacak şekilde hamuru yoğurmanız gerekiyor. Sonrasında da bu hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar almalısınız. Parçaların düz zemin üzerinde açılması gerekiyor. Nitekim açma işlemleri enlemesine değil boylamasına yapılmaktadır. Avuç içiniz ile uzatma işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Şerit şeklini alması halinde de iki ucunu birleştirebilirsiniz. Çatal kurabiye tarifi adına bu şekle uygun işlemleri ele almalısınız. Fırın tepsisi içerisine bu parçaları dizebilirsiniz. Pişerken yapışmaması adına da yağlı kağıt kullanabilirsiniz. Kağıdın üzerine uçlarını birleştirdiğiniz kurabiyeleri aralıklı olarak diziniz. Son olarak da üstüne fırça yardımı ile yumurta sarısı sürmelisiniz. Daha sonra da çörekotu ilave edebilirsiniz. Üstünün de hazır olması halinde fırına sürebilirsiniz. 200 derece olarak pişirmelisiniz. Üstünün kızarması halinde de fırından çıkarabilirsiniz. Afiyet olsun.

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler