Ara

Ayvalı Esmer Bisküvi Tarifi

Ayvalı Esmer Bisküvi Tarifi, Ayvalı Esmer Bisküvi Nasıl Yapılır? Ayvalı esmer bisküvi nasıl yapılır merak ediyorsanız öncelikli şu malzemeleri temin etmelisiniz. Kısa sürede bu bisküvi tarifi ile lezzetli tatlar oluşturabilirsiniz.

Ayvalı Esmer Bisküvi Nasıl Yapılır?


Kısa sürede bu bisküvi tarifi ile lezzetli tatlar oluşturabilirsiniz. Özellikle beş çayı zamanlarında içeceklerinizin yanında yerini alacaktır. Ayvalı esmer bisküvi nasıl yapılır merak ediyorsanız öncelikli şu malzemeleri temin etmelisiniz.

Malzemeler:

1 tane ayva
Toz şeker ( 1 çay bardağı )
Kepekli un ( 1 su bardağı )
Un ( 1 bardaktan biraz fazla )
Buğday nişastası ( 2 çorba kaşığı )
Toz şeker ( 1 büyük bardak )
Yumurta 1 tane
Tereyağı ( 100 gram )
Kabartma tozu ( yarım paket )
 

Ayvalı Esmer Bisküvi Yapılışı:


Ayvalı esmer bisküvi tarifi için önce ayvanın kabuğunu soymalısınız. İçerisinde yer alan çekirdek kısmını da kesmelisiniz. Tüm bu işlemler sonunda da dilimlere ayırabilirsiniz. Dilimleri şeker ile tencere içerisinde pişirmeye başlayın. Kısık ateşle ele almanız daha doğru olacaktır. Ayvanın yumuşaması halinde de ateşin söndürün. Çatal yardımı ile ayvayı ezebilirsiniz. Ezme işlemi sonrasında da soğuması için biraz bekletin. Başka bir kap içinde de kepekli ununuzu, nişasta, şeker, yumurta, kabartma tozu, un ve tereyağını karıştırmaya başlayın. Burada yoğurma işlemleri son derece mühimdir. Hamurun yumuşak olmaması gerekiyor. Bu sebepten dolayı da un takviyesi yapabilirsiniz. Hamurun iki parçaya ayrılmasını sağlayın. Un sürdüğünüz bir zemin üzerinde de yarısını açmaya balayın. Oklava yardımı ile kısa sürede açabilirsiniz. Çay bardağı ile de yuvarlak parçalar elde ediniz. Bu parçaları yağlı tepsi içerisine diziniz. Ortasına ise hafif çukurluk yaparak ayva harcından ilave ediniz. 15 dakika kadar pişirilmesi yeterli olacaktır. Ayvalı esmer bisküvi tarifi için 200 derecelik fırın ısısına yer vermelisiniz.

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler