Ara

Erikli Krep Tarifi

Erikli Krep Tarifi, Erikli Krep Nasıl Yapılır? Önce erikleri yıkamalı ve süzmelisiniz. Erikli krep nasıl yapılır için kalan malzemeyi de vanilyalı doldurma ile hazırlayabilirsiniz.

Erikli Krep Nasıl Yapılır?


Çeşitli malzemeler üzerinden hazırlanan krep ile farklı lezzetler yaratmanız söz konusudur. Bu malzemeler hem tatlı hem de ekşi krep tarifi yaratmanızı sağlayacaktır. Özellikle çay ya da kahvenin yanında oldukça güzel olan bu tarifi misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Malzemeler:

Erik ( mürdüm eriği 800 gram )
Tereyağı ( 100 gram kadar )
Toz şeker ( 150 gram )
1 tane yumurta
Süt ( 250 ml. )
Kremşanti ( 200 gram )
Portakal suyu ( 3 kaşık )
Vanilyalı dondurma ( 500 ml. kadar )
Pudra şekeri ( 3 kaşık )
2 kaşık tarçın ve az tuz
 

Erikli Krep Yapılışı:


Erikli krep tarifi için önce erikleri yıkamalı ve süzmelisiniz. Çekirdeksiz olarak ele almalısınız. Süslemek adına da kenarıya birkaç tane erik ayırmalısınız. Tereyağı, şeker ve taçın ile eriklerinizi çekirdeksiz olarak pişirmelisiniz. Yaklaşık olarak 15 dakika pişirilmesi yeterli olacaktır. Nitekim ateşin yüksek olması da gerekiyor. Kısa sürede pişmesi için yüksek ateşle ele almalı ve sonrasında da soğutmalısınız. Krep hamurunu da soğuma sırasında ele alabilirsiniz. Yumurta, un, tuz ve süt ile hamur yapımına başlayabilirsiniz. Hamuru yaklaşık bir 15 dakika bekletirseniz daha lezzetli olacaktır. Bir yandan da kremşantinizi yapabilirsiniz. Eriklerin yarısını 3 kaşık portakal suyu ilave ederek karıştırmalısınız. Sıcak olarak sunmak adına kreplerinizi arka arkaya kızgın tavada yapmalısınız. Erik karışımlarını da sıcakken içine koymalısınız. Hemen kapatarak ılışmasını sağlayabilirsiniz. Erikli krep nasıl yapılır için kalan malzemeyi de vanilyalı doldurma ile hazırlayabilirsiniz. Erikli krep tarifi için süsleme son derece mühimdir. Vanilyalı doldurmanın yanı sıra pudra şekeri de kullanabilirsiniz.

Krep Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler