Ara

İzmir Köftesi Tarifi

İzmir Köftesi Tarifi, İzmir Köftesi Nasıl Yapılır? İzmir köftesi nasıl yapılır öğrenmek için öncelikli olarak gerekli malzemeleri almanız ve gerekli şekilde pişirmeniz önemlidir.

İzmir Köftesi Nasıl Yapılır?


İzmir köftesi tarifi için çeşitli sebzelerin ele alınması ve köfte ile sunulması söz konusudur. Ayrı ayrı ele alınan harçların son olarak birleştirilmesi halinde ortaya hoş bir görüntü ve lezzet çıkacaktır. Köfte tarifi için öncelikli olarak bu malzemeleri almanız ve gerekli şekilde pişirmeniz önemlidir.

Malzemeler:

Köfte için:
 
Yarım kilo kıyma
1 tane orta boy kuru soğan
1 adet yumurta
Bayat ekmek içi ( 1 su bardağı kadar )
Tuz - Karabiber - Kimyon
 
Üstü için:
 
4 tane orta patates
5 tane yeşilbiber
2 tane domates
Salça ( 1 yemek kaşığı )
2 tane domates rendesi
Sıvı yağ ve tuz
 

İzmir Köftesi Yapılışı:


İzmir köftesi nasıl yapılır hakkında önce köfte harcını yoğurmalısınız. Kıyma, yumurta, ekmek içi, kimyon, tuz, karabiber ve rendelenmiş olan soğanları birleştirmeniz gerekiyor. Bu karışımı iyice yoğurduktan sonra da oval olarak şekil vermeye başlayabilirsiniz. Arkasından da patatesleri ele alabilirsiniz. Elma dilim olacak şekilde kesmeniz halinde yağda kızartabilirsiniz. Arkasından da köfteleri kızartmanız gerekiyor. Kızarttığınız patates ile köfteleri de tepsi üzerine yayabilirsiniz. Üstüne ise yeşil biberleri ve domatesleri ekleyebilirsiniz. Üzerine dökülecek sos için de domates rendelerini ve salçanızı kavurmalısınız. Kavurma sırasında da sıcak su eklemeli ve tuzunu ayarlamalısınız. Bu sosunda kaynatıldıktan sonra köfteleri üzerinde gezdirilmesi gerekiyor. 200 derecelik fırın içerisine de hazırladığınız bu malzemeleri sürebilirsiniz. İzmir köftesi tarifi için fırında kızarma işlemi devam etmelidir. Özellikle yeşil biberler ile domatesin kızarması halinde servise sunabilirsiniz. Afiyet olsun.

Köfte Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler