Ara

Ekşili Ufak Köfte Tarifi

Ekşili Ufak Köfte Tarifi, Ekşili Ufak Köfte Nasıl Yapılır? Ekşili ufak köfte nasıl yapılır buradan öğrenerek sosunu da hazırlayabilirsiniz. Tarifimiz için öncelikli olarak su ile simitin ıslatılması gerekiyor.

Ekşili Ufak Köfte Nasıl Yapılır?


Ekşi olması amacıyla limon suyu bolca ilave ediliyor. Köfte tarifi için sulu ve nohutlu olarak da tarifler bulunuyor.  Bu tarifler üzerinden hazırlayarak gerek salata gerekse pilav yanında misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Malzemeler:

Köfte İçin:
 
Yağsız Kıyma ( 500 Gram )
500 Gram simit (Köftelik bulgur)
2 tane kuru soğan
Tuz - Karabiber - Kırmızıbiber
Yağ ve Nane
 
Suyu İçin:
 
1 buçuk su bardağı nohut ( önceden ıslatılmış )
Domates Salçası ve Biber Salçası ( 1 yemek kaşığı kadar )
4 diş sarımsak
2 adet limonun suyu
Yeterince su
 

Ekşili Ufak Köfte Yapılışı:


Ekşili ufak köfte tarifi için öncelikli olarak su ile simitin ıslatılması gerekiyor. Soğanların ise oldukça ufak halde doğranmasına dikkat etmelisiniz. İçerisine de karabiber, tuz ve kırmızıbiber ilave etmelisiniz. Bu karışımın da kuvvetli bir şekilde yoğurulması ve birbirine geçmesi gerekmektedir. İçine daha sonra kıymanızı ekleyebilirsiniz. Kıymanın da ilave sonrasında birkaç dakika yoğurmalısınız. Minik köfte parçaları için elinizi ıslatarak yuvarlayabilirsiniz. Başka bir kapta ise nohut, et ve soğanlarınızı pişirmelisiniz. Ekşisini ve salçalarını da ekleyerek pişirmeye devam ediniz. Üzerine su ekleyerek kaynatmalısınız. Ayrı bir tencerede ise tuzlu su kaynatmalı ve köftelerinizi içine atarak haşlamalısınız. Kaynaması halinde de köftelerin suyunu süzmelisiniz. Ekşili ufak köfte tarifi için yuvarlak bu köfteleri diğer sulu karışıma ekleyiniz. Bu malzemelerin de servis öncesinde ısıtılmasını sağlamalısınız. Ekşili ufak köfte nasıl yapılır buradan öğrenerek sosunu da hazırlayabilirsiniz. Kızdırılmış yağ içerisine nane katarak sosunu hazırlayabilir ve ılık olarak temin edebilirsiniz. Tabağın içine servisiniz sırasında da bu yağı yemeğin üzerinde gezdirmelisiniz. Afiyet olsun.

Köfte Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler