Ara

Ayvalı Kek Tarifi

Ayvalı Kek Tarifi, Ayvalı Kek Nasıl Yapılır? Çok fazla tatlıyı sevmeyen kişiler için bu tarifimiz ideal bir kek tarifidir sanırım. Şimdi ayvalı kek nasıl yapılır merak edenlere anlatalım.

Ayvalı Kek Nasıl Yapılır?


Kek tarifleri içerisinde yer alan ayvalı kek tarifimiz, kendine özgü hafif ekşi ve buruk tadı ile yerken insanın ağzında çok hafif bir lezzet bırakıyor. Çok fazla tatlıyı sevmeyen kişiler için bu tarifimiz ideal bir kek tarifidir sanırım. Şimdi ayvalı kek nasıl yapılır merak edenlere anlatalım.

Ayvalı Kek İçin Malzemeler:

3 adet yumurta
1 bardak süt
 2 bardak un
Yarım fincandan az limon suyu
Yarım tatlı kaşığı limon kabuğunun rendesi
2 küçük ayva
1 fincan şeker
Yarım fincan limon suyu
1 çay kaşığı tarçın


Ayvalı Kek Yapılışı:


Ayvalarımızı yıkayarak kekimizi yapmaya başlayalım. Kabukları soyduktan sonra çekirdeklerini çıkardığımız ayvaları ince bir şekilde dilimleyelim. Bir tencere içerisine şeker, tarçın ve zeytinyağı ilave ederek ayvalarımızı burada pişirelim. (kısık ateşte) Bu işlem şeker eriyene kadar devam etmeli… Pişip de ateşin üzerinden almadan limon suyunu da ilave edelim. Fırın tepsimizi yağlayalım. Ayvaları üzerine yayalım. Soğuyuncaya kadar burada bekletelim. Diğer tarafta şeker ve yumurtaları güzelce çırpalım. Daha sonra süt, yağ ve limon kabuğunun rendesini ilave edelim. Kabartma tozunu kattıktan sonra birazda limon suyu sıkalım. Karıştırmaya devam edelim. Malzemeler karıştıktan sonra unu ekleyelim. Bu şekilde de karıştıralım. Hazırladığımız kek hamurunu tepsiye koyduğumuz ayvaların üzerine dökelim. Güzelce tepsiye göre şekil verdikten sonra 180 derece önceden ısıtılmış fırında pişirelim. Kontrol edip de piştiğine inandıktan sonra fırından alalım ve ters çevirerek çıkaralım. Soğumasını bekleyelim ve ayvalı kek tarifimizi servis için dilimleyelim.

Kek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler