Ara

Ciğerli Kağıt Kebabı Tarifi

Ciğerli Kağıt Kebabı Tarifi, Ciğerli Kağıt Kebabı Nasıl Yapılır? Ciğerli kağıt kebabı nasıl yapılır öğrenebilir ve evinizde deneyebilirsiniz. Tarif kırmızı et ve tavuk eti ile de uygulanabilir.

Ciğerli Kağıt Kebabı Nasıl Yapılır?


Kebap tarifleri yağlı kağıda konarak da pişirilebilir. Bu yöntem oldukça sağlıklı olduğu kadar aynı zamanda da lezzetlidir. Tarifi istediğiniz sebzeler ile çeşitlendirebilir ve menünüzü zenginleştirebilirsiniz. Sunum açısından da oldukça değişik görünen ciğerli kağıt kebabı tarifini misafirlerinize de yapabilirsiniz. Ciğerli kağıt kebabı nasıl yapılır öğrenebilir ve evinizde deneyebilirsiniz. Tarif kırmızı et ve tavuk eti ile de uygulanabilir.

Malzemeler:

1 kilo süt kuzusu
1 adet kuzu ciğeri
3 adet kuzu böbreği
1 demet yeşil soğan
1 demet dereotu
2 yemek kaşığı tereyağı
Tuz, karabiber, kekik
Yağlı kağıt


Ciğerli Kağıt Kebabı Yapılışı:


Eti ve ciğeri kuşbaşı şeklinde doğrayın. Böbrekleri de dörde bölün. Yeşil soğanları, dereotunu incecik kıyın. İki kat haline getirdiğiniz yağlı kağıdınızın ortasına etleri, soğanı ve yeşillikleri koyun. Tereyağını ekleyin. Baharatlar ile tatlandırın. Yağlı kağıdı bohça gibi sarın ve iple bağlayın. Yağlı kağıdı su ile ıslatın ve fırın tepsisine alın. Yaklaşık olarak 2 saat boyunca pişirin. Kebabı kağıdı ile birlikte soğumadan servis yapın. Ciğerli kağıt kebabı tarifimiz hazırlandıktan sonra geniş bir tabakta üst kısmı kesilerek servis edilebilir. Kağıt içinde biriken suyun tadı damağınızda ayrı bir yer edecektir. Etler çok iyi bir şekilde pişerken sebzelerin bıraktığı lezzette tam not almanızı sağlayacaktır. Sunum açısından da hoş bir görünüm elde edebileceğiniz yemeğin yanında cacık ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kebap Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler