Ara

Ciğer Kebabı Tarifi

Ciğer Kebabı Tarifi, Ciğer Kebabı Nasıl Yapılır? Pişirme öncesi etlerin baharatlanmaması bu işin yerken yapılması tavsiye edilmektedir. Ciğer kebabı nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız tarifimizi mutlaka denemelisiniz.

Ciğer Kebabı Nasıl Yapılır?


Ciğer Kebabı tarifi Gaziantep yöresine aittir. En bilinen kebaplar arasında yer alan tat farklı bölgelerde de uygulanmaktadır. Tarifte yer alan kuyruk yağlarını yemek zorunda değilsiniz. Ancak yemek pişirilirken kuyruk yağı olması zorunludur. Ciğer kebabı tarifi kolay bir şekilde hazırlanabilir. Pişirme öncesi etlerin baharatlanmaması bu işin yerken yapılması tavsiye edilmektedir. Ciğer kebabı nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız tarifimizi mutlaka denemelisiniz.

Malzemeler:

1 kilo ciğer
4 diş sarımsak
1 küçük soğan
Nane
Karabiber
Sıvıyağ
1 tatlı kaşığı salça
Kekik


Ciğer Kebabı Yapılışı:


Soğanımızı rendeleyerek ciğer kebabı tarifimizi hazırlamaya başlayabiliriz. Sarımsakları ayıklayarak dövelim ve soğanların üzerine alalım. Sosa ciğerleri ekleyelim. Ağzını kapatarak buzdolabında en az 2 saat terbiye edelim. Ciğerlerimizi şişe geçirelim ve mangalda çevirerek pişirelim. Bulgur pilavı ve ayran ile servis edilecek yemek muhteşem tadıyla misafirlerinizi derinden etkileyecektir. Farklı tarifleri de olan ciğer kebabını yaparken şişe patateste ekleyebilirsiniz. Ciğer şişlerin arasında geçirilecek olan yağlar yemeğe tadını verecektir. Misafir sayısına göre malzemelerinizi artırabilirsiniz. Evde yapılması oldukça zor olan bu tarif fırında da yapılabilir. Soğanlı piyaz ile servis edebileceğiniz ciğer kebabı bölgede sabah kahvaltılarında da tercih edilmektedir. Özellikle lavaşın içine sarılarak tüketilen ciğerlerin yanına közlenmiş patlıcan, domates ve soğan da ekleyebilirsiniz. Anadolu mutfağının en geleneksel tatları içinde yer alan ciğer kebabı deneyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kebap Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler