Ara

Cağırtlak Kebabı Tarifi

Cağırtlak Kebabı Tarifi, Cağırtlak Kebabı Nasıl Yapılır? Tüm dünyada beğeni toplayan cağırtlak kebabı tarifi özellikle Anadolu’da vazgeçilmez bir tattır. Siz de meşhur cağırtlak kebabı nasıl yapılır öğrenmek için tarifimizi inceleyebilirsiniz.

Cağırtlak Kebabı Nasıl Yapılır?


Kebap tarifleri etin farklı bölümleri ile hazırlanır. Son derece özel olan kebap yemeklerinin her biri ayrı bir lezzet şölenidir. Tüm dünyada beğeni toplayan cağırtlak kebabı tarifi özellikle Anadolu’da vazgeçilmez bir tattır. Siz de meşhur cağırtlak kebabı nasıl yapılır öğrenmek için tarifimizi inceleyebilirsiniz.

Malzemeler:

150 gram kuzu ciğeri
30 gram ciğer yağı

Piyaz Malzemesi İçin:

Maydanoz
1 kuru soğan
Tuz, karabiber, kimyon
Nar ekşisi
Sumak ekşisi


Cağırtlak Kebabı Yapılışı:


Ciğer kuşbaşı şeklinde doğranır. Ciğer yağı da aynı şekilde hazırlanır. Her bir şişe 5 parça ciğer ve 1 parça ciğer yağı dizilir. Şişlere geçirilmiş ciğerler harı geçmiş ateşte sürekli çevrilerek yakmadan pişirilir. Pişirme esnasında şişlerin üzerine baharatlar serpiştirilir. Pişen ciğerler tabağa alınır ve karabiber ile tatlandırılır.
Piyazın hazırlanması için ise kuru soğan ince bir şekilde kıyılır. Üzerine maydanozlar ilave edilir. Nar ve sumak ekşisi ile tatlandırılır. Tabak lavaş, ciğerler, piyaz ve mevsimine uygun yeşillikler ile servis edilir. Turp bu yemeğin olmazsa olmazıdır. Limon konarak sunulan tabağın yanında ayran servis edebilirsiniz. Cağırtlak kebabı tarifi her damak için uygun bir tat olmayabilir. Ancak pişirilen ciğerin tadı son derece lezzetlidir. Sadece ciğer olduğu için yemeğin tadına bakmayı reddedenler çok şey kaçırmış olacaktır. Urfa bölgesinde sabah kahvaltısı olarak tüketilen yemek geleneksel bir tat olarak karşımıza çıkmaktadır. Afiyet olsun.

Kebap Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler