Ara

Adana Kebabı Tarifi

Adana Kebabı Tarifi, Adana Kebabı Nasıl Yapılır? Kebabın lezzetli olması için et seçimi de son derece önemlidir. Adana kebabı nasıl yapılır öğrenmek ve sevdiklerinize bir ziyafet vermek istiyorsanız tarifimize göz atabilirsiniz.

Adana Kebabı Nasıl Yapılır?


Kebap tarifleri usta ellerde değer kazanır. Kebabın lezzetli olması için et seçimi de son derece önemlidir. Adana kebabı tarifi yapıldıkça deneyim kazanacağınız ve her seferinde daha başarıyla yapacağınız bir yemektir. Adana kebabı nasıl yapılır öğrenmek ve sevdiklerinize bir ziyafet vermek istiyorsanız tarifimize göz atabilirsiniz.

Malzemeler:

Yarım kilo kuzu kaburga eti
125 gram kuzu kuyruk yağı
Kırmızı acı biber
Tuz, karabiber
İsteğe bağlı olarak 3 diş sarımsak


Adana Kebabı Yapılışı:


Kebabınızı yapmaya etinizin sinirlerini ayıklayarak başlayabilirsiniz. Satır veya satırınız yoksa keskin bir bıçak yardımıyla kıyma haline getireceğiniz eti aynı şekilde hazırlayarak kuyruk yağı ile birleştirin. Baharatlarınızı ve isteğe bağlı olarak dövülmüş sarımsağınızı ekleyerek etinizi en az 15 dakika olmak kaydıyla ovun. Etin baharatlar ile tam olarak özdeşleşmesi istenmektedir. Tercihen 1 gün vaktiniz yoksa en az 1 saat buzdolabında bekletin. Dinlendirilen eti tekrar yoğurun ve yumruk büyüklüğünde porsiyonlara ayırın. Elinizi hafif ıslatarak elinizde yassı şişe bastırarak ve bu arada şekil vererek dizin. Bu dizilimin çok ince olmaması gerekmektedir. Servis saatine kadar dinlendireceğiniz şişleri ızgara ya da mangalda hafif sulu kalacak şekilde pişirin. Adana kebabı tarifimiz hazır. Yanında şalgam suyu ve bol yeşillik ile lavaş eşliğinde sunum yapabilirsiniz. Kebabınızın yanında pişmiş soğan, haydari salatası, acılı ezme, sumaklı salata veya mevsim salatası sunumu yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Kebap Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler