Ara

Fındık Ezmesi Tarifi

Fındık Ezmesi Tarifi, Fındık Ezmesi Nasıl Yapılır? Özellikle ezme tarifleri içerisinde düşünüldüğü zaman fındık ezmesi tarifi ilk sırada yer alıyor diye değerlendirilebilir. Fındık ezmesi nasıl yapılır birlikte deneyelim.

Fındık Ezmesi Nasıl Yapılır?


Fındığın girdiği her tarifin lezzetine hayran kalınmaktadır. Özellikle ezme tarifleri içerisinde düşünüldüğü zaman fındık ezmesi tarifi ilk sırada yer alıyor diye değerlendirilebilir. Fındık ezmesi nasıl yapılır birlikte deneyelim.

Fındık Ezmesi Tarifi İçin Malzemeler:

Yarım bardak pudra şekeri,
Fındık (200 gram, kavrulmuş),
2 çorba kaşığı fındık yağı (tercihen zeytinyağı)


Fındık Ezmesi Tarifinin Yapılışı:


200 gram fındığımızı alıyoruz. Fındıklarımız kabukluysa, kabuklarını kırıp, içlerini çıkarıyoruz. Fırınımızı 200 derecede ısıtıyoruz. Fırınımız ısındıktan sonra fındıklarımızı tepsiye koyup, fırına sürüyoruz. Sık sık kontrol ediyoruz. Bu şekilde 15-20 dakika kavuruyoruz. (Yanmamasına dikkat etmeliyiz.) Fındıkların kabuklarının soyulmaya başladığını gördüğümüz anda fırından çıkartıyoruz.
Ellerimizin içerisinde ovaladığımız fındıkları kabuklarından ayırıyoruz. Ayrı bir yerde hazırladığımız teflon tavaya, fındıklarımızı koyuyoruz. (Kısık ateşte karıştırarak da kavurabiliriz.) Kavurduğumuz fındıkları, mutfakta kullandığımız robotun için koyuyoruz. İçine 2 çorba kaşığı fındık yağı ile yarım bardak pudra şekerini de ilave ediyoruz. Fındık ezmemiz pürüzsüz bir hale gelene kadar rondodan geçirmeye devam ediyoruz. Arada rondonun kapağını açarak, kenar kısımlarda biriken fındıkları robotun içerisine alıyoruz.
 Fındık ezmemizin içerisindeki fındıkların taneli olarak ağza gelmesini istersek, pürüzsüz olarak rondodan aldığımız fındık ezmemizin içine 3 çorba kaşığı kadar fındık koyabiliriz. Robotumuzu birkaç saniye kadar çalıştırıp hazır edebiliriz. Fındık ezmemizi cam kavanoza koyarak buzdolabında bir aya kadar saklayabiliriz.
Bir ay boyunca zevkle yiyeceğimiz fındık ezmesi tarifi tadına bakılmak üzere masamızda bekliyor. Ellerinize sağlık.

Kahvaltılık Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler