Ara

Un Helvası Tarifi

Un Helvası Tarifi, Un Helvası Nasıl Yapılır? Un helvası nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, aşağıda yazılmış olan tarifimiz size yardım edebilir.

Un Helvası Nasıl Yapılır?


Diğer helva tariflerini aratmayacak lezzette olan un helvası tarifi, hem leziz hem de yapımı kolay bir tatlı çeşididir. Un helvası nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, aşağıda yazılmış olan tarifimiz size yardım edebilir.

Un Helvası Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

1 bardak sıvı yağ,
1 bardak un.

Şerbeti İçin Gerekli Malzemeler:

1,5 bardak toz şeker,
1,5 bardak su.

Un Helvası Tarifi Hazırlanışı:


Öncelikle un helvamızın şerbetini hazırlıyoruz. 1,5 bardak suyu ve 1,5 bardak toz şekeri masanın üzerine koyuyoruz. Daha sonra uygun bir tencere bulup, suyu ve toz şekeri içine koyuyoruz. Ve ocağın üstüne koyup, az ateşle erimeye bırakıyoruz.
Başka bir tencere (çelikten, geniş ve derin) bulup, iç kısmına 1 bardak sıvı yağ ve 1 bardak un koyuyoruz. Tencereyi ocağın üstüne koyup, unun rengi değişmeye başlayıncaya kadar, kavuruyoruz. Ateşimizi kısarak, unun rengi iyice koyulaşıncaya kadar kavurmaya devam ediyoruz. Kıvamına gelince kaynamaya başladıktan 2-3 dakika sonra şerbeti ocaktan alıyoruz. Ve unun üzerine döküyoruz. Unun pütürlü kalmaması için şerbeti dökerken hızlı bir şekilde karıştırıyoruz.
Mutfağımızdan uygun bir kaşık buluyoruz. Ve kaşığımızın arka kısmını çeviriyoruz. Daha sonra iyice bastırarak karıştırmaya devam ediyoruz. Yaklaşık 2-3 dakika karıştırdıktan sonra helvanın ısısının biraz soğuması için 5 dakika dinlenmeye bırakıyoruz.
İsteyenler, helvayı kaşığın içerisine bastırıp şekil verdikten sonra üzerine ceviz içi, tarçın veya Hindistan cevizi koyabilirler.
Süsleme işini de tamamladık ve artık un helvası tarifini deneyebilirsiniz.

Helva Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler