Ara

Havuç Kremalı Soğan Dolması Tarifi

Havuç Kremalı Soğan Dolması Tarifi, Havuç Kremalı Soğan Dolması Nasıl Yapılır? Havuç kremalı soğan dolması nasıl yapılır denemek istiyorum, diyorsanız sizde bizimle birlikte yapabilirsiniz.

Havuç Kremalı Soğan Dolması Nasıl Yapılır?


Bambaşka bir tarif bambaşka bir lezzet, havuç kremalı soğan dolması tarifi… Soğanın ve havucun birleştiği en güzel tat olsa gerek. Tam bir vitamin deposu olan tarifimiz dolma tarifleri içerisinde adı belki de hiç duyulmayan bir tariftir. Havuç kremalı soğan dolması nasıl yapılır denemek istiyorum, diyorsanız sizde bizimle birlikte yapabilirsiniz.

Malzemeler:

8 tane soğan (beyaz)
Yarım kilo havuç
1 yemek kaşığı süt
5 dal maydanoz
2 yemek kaşığı tereyağı
Tuz, biber


Havuç Kremalı Soğan Dolması Yapılışı:


Soğanlarımızın kabuklarını soyduktan sonra üstlerini kapak gibi keselim. Tuzlu suda çok yumuşamayacak şekilde haşlayalım. Havuçların kabukları temizlendikten sonra bunları da tuzlu suda haşlayalım. Havuçların çok iyi pişmesi gerekmektedir. Maydanozumuzu yıkadıktan sonra saplarını koparıp yapraklarını ince bir şekilde kıyalım. İyice yumuşayan havuçları sudan çıkartarak süt ile birlikte ezelim. Püre haline gelene kadar ezmeye devam edelim. Fırınımızın derecesini 180 dereceye ayarlayalım. Diğer taraftan soğanların içlerini çıkartalım. Püre haline gelen havucumuzun içerisine tereyağı, maydanoz, tuz ile karabiberi ilave edelim. Hazırlanan havuç kremasını bu içlerini çıkardığımız soğanların içine dolduralım. Fırınımızın tepsisine dizelim. Üzerine alüminyum kağıtla kapatalım. Önceden ısıttığımız 180 derecelik fırına atıyoruz. Soğanlar piştikten sonra tepsiden alarak servis yapıyoruz. Havuç kremalı soğan dolması tarifi çok farklı fakat bir o kadar da lezzetli bir yemektir. Herkese denemesini tavsiye ederiz. Afiyetler olsun.

Dolma ve Sarma Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler