Ara

Etli Patates Dolması Tarifi

Etli Patates Dolması Tarifi, Etli Patates Dolması Nasıl Yapılır? Tarifimizin yapılışı biraz uğraştırsa da çok lezzetlidir. Etli patates dolması nasıl yapılır ilgileniyorsanız tarifimizi okuyunuz.

Etli Patates Dolması Nasıl Yapılır?


Dolma tarifleri içerisinde fazla bilinmeyen bir tat olan etli patates dolması tarifi, yapılışı biraz uğraştırsa da çok lezzetlidir. Etli patates dolması nasıl yapılır ilgileniyorsanız tarifimizi okuyunuz.

Malzemeler:

Sıvıyağ (kızartmak için),
4 tane patates  ( orta boy ve büyük ),
Az bir miktar karabiber,
Doğranmış et (250 gram, kuşbaşı),
Bir miktar kekik,
Pul biber,
Kimyon,
1 tane soğan ( orta boy ),
Tuz,
2 tane domates ( orta boy ),
2 tane sarımsak,
3 tane yeşil biber,


Etli Patates Dolması Yapılışı:


4 tane patatesi alıyoruz ve soyuyoruz. Soyduğumuz patatesleri yarıdan bölüyoruz. Tüm patateslerin içlerini bulduğumuz bir kaşık ile oyuyoruz. İçlerini oyduğumuz patateslerin alt kısımlarını keserek düzlersek, patateslerimiz çok daha düzgün durur.
Şimdi patateslerimizi suyun altında güzelce yıkayarak kurutalım. Yıkanan ve kurulanan patateslerimizi, temiz bir tavanın veya tencerenin içerisinde üzerine kızgın yağ koyarak her tarafını kızartalım.
Daha sonra geniş bir tava bulalım ve bulduğumuz tavayı ocağın üzerine koyup birkaç dakika kızdıralım. Kızdırdığımız tavanın üzerine kuşbaşı et (250 gram) koyarak, har ateşte etin suyu bitene kadar kavuralım.
2 tane sarımsak ve 1 tane doğranmış soğanımızı tavanın üzerindeki kavrulmuş etimizin üstüne ilave ederek birkaç dakika daha pişirelim. Sonra da etimize 3 tane doğranmış yeşil biber ekleyerek biraz daha pişirelim. Tavadaki kuşbaşı etimize son olarak, daha önceden küçük kare şeklinde doğranmış olan 2 tane domatesimizi ekleyelim. Doğranmış domateslerimizi de ilave ettikten sonra düşük ateşte yarım saat kadar pişirme işlemine devam edelim. 
Pişmiş olan etimizi ocaktan almadan birkaç dakika önce küçük olarak doğranış maydanoz ve isteğe göre değişebilen baharatları ve tuz miktarını tarifimize ekleyip, 1 ya da 2 kere güzelce karıştıralım. İçlerini etli harç ile doldurduğumuz kızarmış patateslerimizi uygun bir yere koyuyoruz.
Sosu için: derin ve temiz bir kap buluyoruz, kabın içerisine 2 çay kaşığı salça koyuyoruz ve 2 bardak su da ilave ettikten sonra karıştırıyoruz.
Etli patates dolması tarifimizi uyguladık. Sıcak olarak servise hazırdır. Afiyet olsun.

Dolma ve Sarma Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler