Ara

Etli Kayısı Dolma Tarifi

Etli Kayısı Dolma Tarifi, Etli Kayısı Dolma Nasıl Yapılır? Bu güzel tarifi yapmak istiyorsanız kesinlikle doğru adrese geldiniz. Etli kayısı dolma nasıl yapılır yerinden öğrenmek isterseniz kapımız her zaman açık. Bekleriz.

Etli Kayısı Dolma Nasıl Yapılır?


Malatya’nın meşhur meyvesi olan kayısının kurusu da kendisi gibi çok lezzetlidir. Dolma tarifleri, her kadının vazgeçilmezidir. Sizde mutfağınızda etli kayısı dolma tarifi yapmak istiyorsanız kesinlikle doğru adrese geldiniz. Etli kayısı dolma nasıl yapılır yerinden öğrenmek isterseniz kapımız her zaman açık. Bekleriz.

Etli Kayısı Dolma Malzemeleri:

30 adet kayısı
Yarım çay bardağı pirinç
1 yemek kaşığı kadar kıyma
1 adet orta boy soğan
Tuz, biraz tarçın, arzuya göre karabiber
1 yemek kaşığı kuru nane
1 limonun suyu
Yarım çay bardağı sıvı yağ


Etli Kayısı Dolma Yapılışı:


Kayısılarımızın yumuşaması için akşamdan suda bekletelim. Dolma içimizi hazırlamak için ilk başta soğanların kabuklarını soyarak ince bir şekilde kıyıyoruz. Daha sonra yarım çay bardağı pirinç, 1 yemek kaşığı kıyma, 1 adet soğan, baharatlar ve tuz ile naneyi ilave ederek güzelce karıştırıyoruz. Harcımız hazır olduktan sonra kayısılarımızı tek tek parmaklarımızın yardımı ile tepelerinden açıyoruz. İçlerini tek tek parmağımızla genişletiyoruz. Daha sonra hazırladığımız harcı kayısıların içine dolduruyoruz. Kayısıları derin bir tencereye dizdikten sonra üzerlerini geçmeyecek şekilde su döküyoruz. Limon suyunu ve sıvı yağı içine döktükten sonra tuzunu da ilave ediyoruz. Tenceremizin altını yakıyoruz. Dolmamızın suyu kaynayıncaya kadar hızlı ateşte, kaynadıktan sonra yavaş ateşte 30 dakika kadar pişiriyoruz. Sıcakken servis tabaklarına alıyoruz.
Etli kayısı dolma tarifi, belki de içimizden bazılarının hiçbir zaman tatmadığı lezzetler arasında yer alır. Fakat farklılığı, tarifimizi daha da meraklandıracağı için okuyanların muhakkak denemesinden yanayız. Şimdiden yapan, yiyen herkese afiyet olsun.

Dolma ve Sarma Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler