Ara

Enginarlı Yaprak Dolması Tarifi

Enginarlı Yaprak Dolması Tarifi, Enginarlı Yaprak Dolması Nasıl Yapılır? Dolma tarifleri içerisinde bilinmeyen bir tanesi de enginarlı yaprak dolması tarifidir. Enginarlı yaprak dolması nasıl yapılır bilmeyenlere ve merak edenlere aşağıda verdiğimiz gibidir.

Enginarlı Yaprak Dolması Nasıl Yapılır?


Enginar özellikle batı bölgelerimizin en sevilen sebzelerinden birisidir. Bu nedenle bu sebzeyi her öğünde görebilmek dahi mümkündür. Dolma tarifleri içerisinde bilinmeyen bir tanesi de enginarlı yaprak dolması tarifidir. Çok farklı bir lezzetten oluşur. Enginarlı yaprak dolması nasıl yapılır bilmeyenlere ve merak edenlere aşağıda verdiğimiz gibidir.

Enginarlı Yaprak Dolması İçin Malzemeler:

4 adet enginar(temizlenmiş olmalı)
1 adet limon
250 gr kadar taze asma yaprağı
4 adet soğan
1 fincan zeytinyağı
1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
1 çay bardağı pirinç
1 çorba kaşığı kuşüzümü
1 adet kesme şeker
1 fincan sıcak su
5 dal kadar taze nane
6 dal kadar dereotu
1 adet havuç
Tuz

Dolma Üzeri İçin Malzemeler:

1 fincan zeytinyağı
½ limonun suyu
1,5 bardak su


Enginarlı Yaprak Dolması Yapılışı:


Bir kenarda hazırladığımız limonlu suyun içerisine enginarlı bırakıyoruz. Başta soğanları soyarak çok ince doğruyoruz. Dolmalık fıstığı da içerisine katarak kavuruyoruz. Kavurma işlemine pirinç ile devam ediyoruz. Kuş üzümlerini, tuz, şeker ve sıcak suyumuzu da katarak pişiriyoruz. Nane ve dereotunu da ilave ediyoruz. Ayrı bir tencerede hazırladığımız sıcak suda taze yaprakları haşlayarak çıkarıyoruz. Daha sonra geniş bir kabın içerisinde dörtlü olacak şekilde yaprakları diziyoruz. Enginarların içerisine hazırlanan harçtan koyuyoruz. Yapraklarla enginarın üzeri iyice örtülecek şekilde sarıyoruz. Diğer enginarları da aynı işlemden geçiriyoruz. Pişireceğimiz tencerenin dibine kalan soğanları, havuç halkalarını ve varsa yaprakları koyuyoruz. Üzerine enginarları yerleştiriyoruz. Zeytinyağımız ile limon suyumuzu karıştırılmış bir şekilde tencereye koyuyoruz. Su kaynayana kadar hızlı, daha sonra ise yavaş ateşte pişiriyoruz. Enginarlı yaprak dolması tarifimiz hazır. Yapanların ellerine sağlık.

Dolma ve Sarma Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler