Ara

Biber Dolması Tarifi

Biber Dolması Tarifi, Biber Dolması Nasıl Yapılır? Etsiz Biber Dolması Tarifi, sizlere etsiz olarak hazırlanan iç harcı tarifi vermek istedik. Bilmeyenler biber dolması nasıl yapılır diye merak edebilirler. Tarifimiz şöyle:

Biber Dolması Nasıl Yapılır?


Dolma tarifleri içerisinde en çok kullanılan ve bilinen biber dolması tarifidir. Her yörede farklı iç konulsa da oldukça sevilerek yenilen bir lezzettir. Biz de sizlere etsiz olarak hazırlanan iç harcı tarifi vermek istedik. Bilmeyenler biber dolması nasıl yapılır diye merak edebilirler. Tarifimiz şöyle:

Biber Dolması İçin Malzemeler:

½ kilo dolmalık biber

İç Harcı Malzemeleri:

1 bardak pirinç
1 kuru soğan
Yarım çorba kaşığı salça
Tuz
1 çay bardağı sıvı yağ
Yarım paket margarin(yumuşamış)
Pul biber ve karabiber
Yarım demet maydanoz


Biber Dolması Yapılışı:


Dolmalık biberlerimizi yıkayarak işimize başlıyoruz. Biberlerin kafalarını ve içerisinde ki tohumları bıçak yardımı ile çıkarıyoruz.
Diğer taraftan ise dolmamızın etsiz iç harcınız hazırlıyoruz. Başta soğanların kabuklarını soyduktan sonra ince bir şekilde kıyıyoruz. Pirincimizi yıkayıp süzdükten sonra soğanlara ilave ediyoruz. Salçayı, baharatları ve sıvı yağ ile margarini de üzerine koyuyoruz. Maydanozları saplarından ayırarak ince bir şekilde kıyıyoruz. Maydanozları da ilave ettikten sonra harcı karıştırıyoruz. Dolmalık biberlerimizi bu harç ile dolduruyoruz. Üzerlerine domates dilimleri keserek kapatıyoruz. Dolmalarımızı alacak büyüklükte bir tencereye dik olarak yerleştiriyoruz. Sosunu hazırlarken ilk önce yağda kavurduğumuz salçaya dolmaların üzerine çıkacak kadar suyu ilave ederek kaynatıyoruz. Hazırladığımız sosu dolmaların üzerine döküyoruz. Başta hızlı, daha sonra da yavaş ateşte pişiriyoruz. Pirinçler ve dolmalık biberler pişene kadar kaynatmaya devam ediyoruz. Biber dolması tarifimizi yapıp bitirdikten sonra afiyetle yiyoruz. Ellerinize sağlık.

Dolma ve Sarma Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler