Ara

Balıklı Domates Dolması Tarifi

Balıklı Domates Dolması Tarifi, Balıklı Domates Dolması Nasıl Yapılır? Bu güzel lezzetin tadını merak ederek balıklı dolma nasıl yapılır diye merak edenlere tarifini sunuyoruz.

Balıklı Domates Dolması Nasıl Yapılır?


Balık ile domates her zaman için birbirini bütünleyen yiyecekler olmuştur. Bu nedenle balığın, domatesin olduğu herhangi bir ortamda bulunması sadece lezzetini arttıracaktır. Dolma tarifleri içerisinde verilen bu balıklı domates dolması tarifi gibi… Bu güzel lezzetin tadını merak ederek balıklı dolma nasıl yapılır diye merak edenlere tarifini sunuyoruz.

Balıklı Domates Dolması Malzemesi:

6 domates(iri)
Yarım kilo kadar balık(mezgit, çipura)
6 tane marul yaprağı
1 tane kırmızı soğan
5 dal maydanoz
Tuz ve karabiber
2 yemek kaşığı mayonez
1 limon


Balıklı Domates Dolması Yapılışı:


İlk başta balıkları yıkayıp temizledikten sonra etlerini ve kılçıklarını ayırıyoruz. Etlerini küçük bir tencereye koyarak üzerini geçecek kadar su ile 5 dakika kadar haşlıyoruz. Piştikten sonra suyunu süzüyoruz ve dersini çıkarıyoruz. Daha sonra elimizle parçalıyoruz. Bu arada iki tane marul yaprağını ince bir şekilde kıyıyoruz. Diğer taraftan da maydanozları yıkayıp saplarından ayırıyoruz. İnce kıyarak marulla karıştırıyoruz. Bu bittikten sonra soğanların kabuklarını soyarak yarısını ince, diğer yarını da ay şeklinde bir şekilde kıyıyoruz. Balıkların üzerine ince kıyılmış soğan, mayonez, tuz ve karabiberi ekliyoruz. Ayrı bir yerde domatesleri yıkıyoruz. Tepelerini keserek içlerini boşaltıyoruz. Balıklı hazırladığımız iç harcını domateslerin içlerine dolduruyoruz. Ay şeklinde kestiğimiz soğanlarla üzerini süslüyoruz. Marul yaprakları ve limon dilimleri ile servis yapıyoruz. Balıklı domates dolması tarifimiz hazır. Afiyet olsun.

Dolma ve Sarma Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler