Ara

Haşhaşlı Çörek Tarifi

Haşhaşlı Çörek Tarifi, Haşhaşlı Çörek Nasıl Yapılır? haşhaşın lezzeti, farklılığı ile oldukça leziz ve doyurucudur. Bu lezzeti merak edenler için haşhaşlı çörek nasıl yapılır diye soranlara, tarifini sunduk.

Haşhaşlı Çörek Nasıl Yapılır?


Çörek tarifleri içerisinde en yoğun çörek tadını alabildiğimiz sanırım haşhaşlı çörek tarifidir. Hamurlarda özellikle de çöreklerde kullanılan haşhaşın lezzeti, farklılığı ile oldukça leziz ve doyurucudur. Bu lezzeti merak edenler için haşhaşlı çörek nasıl yapılır diye soranlara, tarifini sunduk.

Haşhaşlı Çörek Malzemeleri:

Yaklaşık bir su bardağı kadar ılık süt
1 yumurta
1 fincan sıvı yağ
Yarım çorba kaşığı toz maya
1 çorba kaşığı toz şeker
2 çay kaşığı tuz
4 bardak un

İçi İçin Malzemeler:

Yaklaşık 1.5 su bardağı kadar sarı ezilmiş haşhaş
Yarım su bardağı kadar sıvı yağ


Haşhaşlı Çörek Yapılışı:


İlk önce yoğurma kabını hazırlayalım. Yumurta, süt ve sıvı yağ ilave edelim. Hemen ardından mayayı, şekeri ve aynı zamanda tuzunu da ilave edelim. Malzemeleri elimizle karıştırdıktan sonra unumuzu da yavaş yavaş dökerek katalım. Güzelce yoğuralım. Hamur güzelce yoğrulduktan sonra üzerine nemli bir bez örterek mayalanması için bekletelim. Hamur iki katı olunca tekrar yoğuralım. Diğer taraftan içi için ayırdığımız haşhaş ve sıvı yağı karıştıralım. Haşhaşlı çörek hamurumuzu ikiye bölelim. Parçaları tezgah üzerinde incecik açalım. Bu ince açılan yufkanın üzerine hazırladığımız içi güzelce sürelim. Hiç açık yeri kalmamalı. Daha sonra rulo şeklinde saralım. Daha sonra bu ruloyu yaklaşık 3 parmak kalınlığında parçalar şeklinde keselim. Bu ruloları yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye dizelim. Fırınımızı önceden 180 derecede ısıtalım. Hamurları fırına atarak pişirelim. Haşhaşlı çörek tarifimiz böylece hazırdır.

Çörek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler