Ara

Cevizli Tahinli Çörek Tarifi

Cevizli Tahinli Çörek Tarifi, Cevizli Tahinli Çörek Nasıl Yapılır? özellikle mayalı hamurlar içerisinde lezzet olarak en güzel olan tariflerdendir. Cevizli tahinli çörek nasıl yapılır diye merak edenlere tarifi sunulmuştur.

Cevizli Tahinli Çörek Nasıl Yapılır?


Cevizli tahinli çörek tarifleri, özellikle mayalı hamurlar içerisinde lezzet olarak en güzel olan tariflerdendir. Çörek tarifleri arasında çok fazla tatlı ve tuzlu çeşit bulunmaktadır. İçlerinden en çok merak edilenlerden birisi de tahinle yapılanlardır. Cevizli tahinli çörek nasıl yapılır diye merak edenlere tarifi sunulmuştur.

Cevizli Tahinli Çörek Malzemeleri:

1 bardak süt
1 bardak su
Yaş maya(1 küp)
1 bardak sıvı yağ
2 kaşık şeker
2 yumurta
Yarım çorba kaşığı tuz
Gerektiği kadar un

Çörek İçi Malzemeleri:

5 kaşık tahin
1 su bardağına yakın ceviz
4 tepeleme toz şeker


Cevizli Tahinli Çörek Yapılışı:


Hamuru hazırlamaya başlarken ilk başta su ve sütün ılınması için ateşe koyuyoruz. Ilındıktan sonra yaş maya ve toz şekeri ilave edip kabarıncaya ve maya ezilinceye kadar bekliyoruz. Daha sonra yoğurma kabına sıvı yağ, yumurta, tuz ve mayalı sıvıyı da ilave ediyoruz. En sonra unu biraz biraz ilave etmeye başlıyoruz. Hamurun çok güzel özdeşleşebilmesi için hamurun çok iyi yoğrulması önemlidir. Yoğurduktan sonra kabarması için kenara alıyoruz ve bekliyoruz. Hamur iki katı olunca şekil vermek için portakal büyüklüğünde parçalar koparıp merdane yardımı ile ince bir hamur açıyoruz. Ayrı bir yerde iç malzemelerini güzelce karıştırıyoruz. Açtığımız hamura bu içi sürüyoruz. Daha sonra rulo yaparız. Boydan boya ortadan bıçak ile keseriz ve kendi etrafında çevirerek simit şekline sokarız. Üzerlerine yumurtanın sarısını sürdükten sonra pişmesi için fırına atarız. Fırın ısısının başta 200 derece, daha sonra da 180 derecede olması hamurun daha iyi pişmesini sağlayacaktır. Cevizli tahinli çörek tarifi, farklı yapılış şekilleri ile verilebilmektedir. Biz bu tarifi sizlerle paylaşmak istedik.

Çörek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler