Ara

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi, Zeytinyağlı taze fasulye nasıl yapılır diyorsanız ve bunu adım adım öğrenmek istiyorsanız buyurun tarifimizi okuyun.

Zeytinyağlı Taze Fasulye Nasıl Yapılır?


Sağlıklı yemek dendiği zaman akla gelen ilk yiyecekler hiç kuşkusuz ki zeytinyağlı bir içeriğe sahiptir. Özellikle zeytinyağlı taze fasulye tarifi her kişinin ağzını sulandıracak kadar lezzetlidir. Zeytinyağlı taze fasulye nasıl yapılır diyorsanız ve bunu adım adım öğrenmek istiyorsanız buyurun tarifimizi okuyun. İçeriğinde bulunan malzemelerin fiyatları gayet makul olduğu için kesenizi de yormayacaktır.

Malzemeler:

1 kilogram taze fasulye
1 adet büyük boy soğan
4 adet domates
2 diş sarımsak
1 çay bardağı zeytinyağı
Su
Tuz, şeker


Zeytinyağlı Taze Fasulye Yapılışı:


Fasulyelerinizi kılçıklarından güzelce ayıkladıktan sonra birkaç parçaya ayırmalısınız. İri parçalardan hoşlanıyorsanız fasulyelerinizi ikiye doğramak yeterli olacaktır. Soğanları güzelce kıyın ve tencerenin dip kısmına yerleştirin. Salçayı ve zeytinyağını da ekleyerek tahta bir kaşık yardımı ile karıştırmaya başlamalısınız. Ardından ayıkladığını fasulyeleri de güzelce içerisine yerleştirmelisiniz. Fasulyelerinizi yerleştirmeden önce soğuk sirkeli suda yıkamalısınız. Hafif bir tuz tutamı ile de karıştırmak daha da güzel bir pişim sağlayacaktır. Fasulyelerinizin üzerine de domatesleri eklemelisiniz. Domateslerin üstüne sarımsakları ekleyerek yemeğin aromasını daha da güzelleştirebilirsiniz. Zeytinyağlı taze fasulye tarifi içerisinde en dikkat edilmesi gereken nokta kuşkusuz ki çiğden bastırmaktır. Soğanları kavurmadan yeme eklemek çok daha güzel bir yemek elde etmenizi sağladığı için çiğden bastırmak her daim leziz bir sonuç ortaya çıkaracaktır. Yemeğinizi 20 -25 dakika kadar pişirmeli ve soğumaya almalısınız. Afiyet olsun!

Zeytinyağlı Yemek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler