Ara

Zeytinyağlı Çalı Fasulye Tarifi

Zeytinyağlı Çalı Fasulye Tarifi, Zeytinyağlı çalı fasulye nasıl yapılır diye merak eden kişiler yaklaşık olarak yarım saat içerisinde bu yemeği hazırlayabilirler.

Zeytinyağlı Çalı Fasulye Nasıl Yapılır?


Zeytinyağlı çalı fasulye nasıl yapılır diye merak eden kişiler yaklaşık olarak yarım saat içerisinde bu yemeği hazırlayabilirler. Zeytinyağlı tarifler içerisinde hem en hafiflerden hem de en sağlıklılardan biri olan bu tarif davetlileriniz tarafından da bir hayli beğenilecektir. Zeytinyağlı çalı fasulye tarifi için gerekli olan malzemeler ve gerçekleştirmeniz gereken adımlar bu yazı kapsamında bulunmaktadır.

Malzemeler:

Bir kilo fasulye
2 adet domates
2 adet soğan
1 diş sarımsak
2 adet kesme şeker
1 çay bardağı kadar zeytinyağı
1 tatlı kaşığı domates salçası
Tuz


Zeytinyağlı Çalı Fasulye Yapılışı:


Çalı fasulyesini hazırlamak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler içerisinde en az zamanınızı alacak olan yöntem çiğden bastırma isimli yöntemdir. Öncelikle fasulyeyi kılçıklarından tamamen arındırmalısınız. Boyutlarına göre fasulyeyi iki ya da üç parçaya ayırmalısınız. Ardından tuzlu ve sirkeli su yardımı ile güzelce yıkamalı ve mikroplardan arınmasını sağlamalısınız. Daha sonrasında soğanları ve sarımsakları güzelce doğramalısınız. Tencerenin içerisine bu malzemeleri koymalı yağınızı eklemelisiniz. Ardından da salçanızı eklemeli ve güzelce karıştırmalısınız. Bu karışımın içerisine tuz ve şekeri de ilave etmelisiniz. Ardından ayıkladığınız fasulyeleri de tencereye dahil etmelisiniz. Tüm bu karışımın üzerine ise küp küp doğramış olduğunuz domatesleri dökmelisiniz. Suyu da eklemelisiniz. Bu şekilde öncelikle tencerenin içerisinde suyun kaynamasını sağlamalısınız. Sonrasında ise kısık ateşe alarak pişirme işlemini tamamlamalısınız. Zeytinyağlı çalı fasulye tarifi hazır! Afiyet olsun!

Zeytinyağlı Yemek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler