Ara

Zeytinyağlı Bamya Tarifi

Zeytinyağlı Bamya Tarifi, Zeytinyağlı bamya nasıl yapılır sorusunun yanıtını almak için ilk olarak tarifimizi detaylı bir biçimde okumalı ve hemen mutfağa yönelmelisiniz.

Zeytinyağlı Bamya Nasıl Yapılır?


Zeytinyağlı bamya en güzel sebze yemeklerinden bir tanesidir. Zeytinyağlı tarifler arasında bir seçim yamak istiyor ama kararsız kalıyorsanız mutlaka bu tarifi seçmelisiniz. Zeytinyağlı bamya nasıl yapılır sorusunun yanıtını almak için ilk olarak tarifimizi detaylı bir biçimde okumalı ve hemen mutfağa yönelmelisiniz.

Malzemeler:

Bir kilo bamya
Üç adet orta boy domates
Bir adet büyük boy soğan
Sarımsak isteğe göre
Bir tatlı kaşığı dolusu salça
Bir çay bardağı zeytinyağı
Limon suyu
İki adet kesme şeker
Su ve tuz


Zeytinyağlı Bamya Yapılışı:


Zeytinyağlı bamya tarifinde dikkat edilmesi gereken en mühim unsur bamyanın salyalanmamasını sağlamaktır. Aslına bakılırsa bamya pişirilmesi en zor sebzelerden biridir. Ortaya çıkardığı salyalanmamayı sağlayamazsanız yemeğiniz berbat olacaktır. Bamyaları temizlerken asıl gövde kısmında büyük kesikler açılmaması gerekmektedir. Bu kesikler salyanın ana kaynağıdır. Ayıklama çok muntazam bir biçimde gerçekleştirilmelidir. Klasik tencere yemeklerinin ilk adımı gerçekleştirilerek soğanlar doğranmalıdır. Sarımsaklar da küçük küçük doğranmalı ya da ezilmelidir. Domatesleri de rendelenmiş bir biçimde tencerenin içerisine eklemelisiniz. Bu işlemin ardından zeytinyağını tuzu ve şekeri de karışımın içerisine eklemelisiniz. Salçayı da eklemeyi ihmal etmemeli ve yemeğin dip kısmını bu şekilde 10 dakika kadar pişirmelisiniz. Domatesler bu on dakikalık pişirme işlemi ile suyunu salacaktır. Bu suyun üzerine 1 su bardağı sıcak su eklemelisiniz. Ardından 20 dakika daha pişirmelisiniz. Zeytinyağlı bamya tarifi bu biçimde tamamlanacaktır. Sıcak da soğuk da servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Zeytinyağlı Yemek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler