Ara

Zeytinyağlı Yaprak Sarması Tarifi

Zeytinyağlı Yaprak Sarması Tarifi, Zeytinyağlı yaprak sarması nasıl yapılır diyenler çok kısa bir süre içerisinde içi hazırlayabilir ve sarma işlemine başlayabilir.

Zeytinyağlı Yaprak Sarması Nasıl Yapılır?


Zeytinyağlı tarifler içerisinde en göz dolduran ve her evde en az bir kere pişmiş olan zeytinyağlı yaprak sarması tarifi bu yazı kapsamında güzelce anlatılmaktadır. Zeytinyağlı yaprak sarması nasıl yapılır diyenler çok kısa bir süre içerisinde içi hazırlayabilir ve sarma işlemine başlayabilir. Yaprak seçimini de ince ve küçük olarak belirlerseniz muhteşem bir lezzet ortaya çıkarabilirsiniz.

Malzemeler:

Yarım kilo yaprak
3-4 adet soğan
2 su bardağı kadar pirinç
Dolmalık fıstık ve kuşüzümü (1 tatlı kaşığı)
Tarçın ve yenibahar (1 tatlı kaşığı)
Nane (1 yemek kaşığı)
Zeytinyağı (1 çay bardağı)
Su ve tuz
Limon


Zeytinyağlı Yaprak Sarması Yapılışı:


Soğanları ince bir biçimde doğrayarak tencerenin içerisine almanız gerekmektedir. Daha sonra tencereye zeytinyağını da ekleyip hafi bir biçimde pişirmeniz gerekmektedir. Fıstıkları da soğanlar ile çevirmeye başlamalısınız. Pirinçleri de soğanlar ile beraber kavurmalısınız. Ardından baharatları da eklemeniz gerekmektedir. Karışımınızın içerisine de bir bardak suyu eklemeli ve pirinçler suyu tam olarak çekinceye kadar pişirme süreci devam ettirmelisiniz. Pirinçlerin hafif diri kalmasına lapa gibi olmamasına da özen göstermeniz gerekmektedir. Harç hafi bir biçimde soğuduktan sonra kuş üzümünüzü de ekleyebilirsiniz. Kuş üzümlerini koymadan önce suda biraz bekletirseniz çok daha güzel bir sonuç elde etmiş olursunuz. Yapraklarınız salamura tarzında ise tuzunu çıkarmayı ihmal etmemelisiniz. Daha sonra harç ile yaprakları birleştirerek klasik sarma şeklinde sarmaya başlamalısınız. Elinizden geldiği kadar ince yapmalısınız. Bu şekilde zeytinyağlı yaprak sarma tarifi daha da lezzetli olacaktır.

Zeytinyağlı Yemek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler