Ara

Salatalık Turşusu Tarifi

Salatalık Turşusu Tarifi, Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır? Evinizde kolayca yapabileceğiniz bir tariftir. Şimdi size salatalık turşusu nasıl yapılır onu anlatacağım.

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?


Turşu tarifi içinde en vaz geçilmez olan salatalık turşusudur. Salatalık turşusu tarifi aslında çok kolaydır. Dışardan satın almanıza gerek yok. Çünkü bu tarifleri evinizde yapabilirsiniz. Şimdi size salatalık turşusu nasıl yapılır onu anlatacağım.

Malzemeler:

2 kg kornişon salatalık
5 adet nohut
13 adet sarımsak
Yarım limon
3 tane taze nane yaprağı
1 tutam maydanoz

Turşu Suyu İçin:

2 litre su
2 yemek kaşığı iri tuz
2 yemek kaşığı sirke

Salatalık Turşusu Yapılışı:


Salatalıkları varsa saplarını kesip temizleyelim. Her bir salatalığı bıçak ile üç yerinden delelim. Sonra yarım limonu halka halka dilimleyelim. Önceden yıkanmış turşu kavanozunun içine nohutları koyalım ve salatalıkları dizelim. Dizme işlemi sırasında arasına sarımsakları da serpiştirelim. Salatalıkların üzerine 3 tane taze nane yaprağı ve limon dilimlerini koyalım.  Bunları üzerine de birkaç sarımsak ve salatalık koyalım. Bu kavanozu şimdi bir kenara alıp suyunu hazırlamaya geçelim. Bir kabın içine 2 litre su, 2 yemek kaşığı iri tuz ve 2 yemek kaşığı sirkeyi koyup içinde tuzlar eriyene kadar karıştıralım. Hazırladığımız bu karışımı kavanozun içine dökelim. Turşu suyu salatalıkların üzerini geçecek şekilde olmalıdır. Sonra ağız kısmına maydanozları bütün halde koyup ağızını sıkıca kapatalım.  Güneş almayan serin bir yerde muhafaza edelim. 4 hafta sonra salatalık turşusu tarifi hazır hale gelecektir. Yemeklerinizin yanında servise sunabilirsiniz.

Turşu Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler