Ara

Kelek Turşusu Tarifi

Kelek Turşusu Tarifi, Şimdi size kelek turşusu nasıl yapılır onu anlatacağım. Eğer siz de turşu severlerden biriyseniz bu tarifi denemenizi kesinlikle öneririm.

Kelek Turşusu Nasıl Yapılır?


Turşu tariflerinin pek çok seçeneği vardır. Kelek turşusu tarifi de bunlardan biridir. Kelek, kavunun ham haline denilmektedir. Şimdi size kelek turşusu nasıl yapılır onu anlatacağım.

Malzemeler:

1 kilo kelek
Kavanozun aldığı kadar su
Yarım demet maydanoz
2 adet defneyaprağı
Yarım çay bardağı üzüm sirkesi
2 baş sarımsak (bütün)

Kelek Turşusu Yapılışı:


Öncelikle keleklerimizi iyice yıkayıp saplarından ayıralım. Bu keleklere bıçak ile küçük çizikler atalım.  Kavanozun ağız kısmına gelecek kadar ayarladığımız suyu bir kaba alalım ve içine iri salamura tuzu, yarım çay bardağı üzüm sirkesini koyup içindeki tuz parçaları eriyene kadar iyice karıştıralım. Sonrasında hazır halde bulunan kelekleri tek tek kavanoza yerleştirelim. Bir yandan da arasına defneyaprağı ve sarımsak ilave edelim. Bu işlemi bitene kadar devam ettirelim. Sonrasında hazırladığımız turşu suyu karışımını kavanozun içine boşaltalım. Üzerini hafif geçecek şekilde olmalı ve en üst kısmına da yıkanmış yarım demet maydanozu ilave edip yerleşmesi için elimizle bastıralım. Daha sonra kavanozun ağzını sıkı bir şekilde kapatıp güneş görmeyen ve nem olmayan bir alanda saklayalım. Hatta buzdolabınızda yer varsa orada saklamanız daha doğru olacaktır. 15 gün kadar buzdolabınızda muhafaza ettikten sonra artık turşularınız hazırdır. İstediğiniz zaman istediğiniz yemeğin yanında servis yapabilirsiniz. Size kelek turşusu tarifi verdim. Eğer siz de turşu severlerden biriyseniz bu tarifi denemenizi kesinlikle öneririm.

Turşu Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler