Ara

Çerkez Tavuğu Tarifi

Çerkez Tavuğu Tarifi, Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır? Çerkez tavuğu tarifi bu yemeklerin içinde en lezzetli olan yemeklerdendir. Biz bu yazıda çerkez tavuğu nasıl yapılır bunu yazdık. Şimdiden afiyet olsun.

Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır?


Büyük bir aile yemeği veriyorsunuz diyelim. Yada kendi ailenize güzel bir ziyafet çektirmek istiyorsunuz. Bunun için yapılabilecek belli başlı yemekler vardır. Bu yemeklerin başında da tavuk yemekleri gelir. Çerkez tavuğu tarifi bu yemeklerin içinde en lezzetli olan yemeklerdendir. Biz bu yazıda çerkez tavuğu nasıl yapılır bunu yazdık. Şimdiden afiyet olsun.
 
Malzemeler:

2 büyük tavuk göğsü
10 dilim bayatlamış ekmek
2 su bardağı dövülmüş ceviz içi
4 diş sarımsak
3 su bardağı tavuk suyu
4 yemek kaşığı zeytinyağı (Sıvıyağ da kullanılabilir)
Bir yemek kaşığı kimyon
Bir yemek kaşığı pul biber
Bir yemek kaşığı kekik
Bir yemek kaşığı fesleğen
İki yemek kaşığı tuz
 

Çerkez Tavuğu Yapılışı:

 
Bu isim olarak kuvvetli duran ancak yapılışı da bir o kadar zahmetsiz olan tavuk yemeğine başlamadan önce, tavuk göğüslerini suda uzun uzun kaynatın. Tavukların 45 dakika kaynaması kafi olacaktır. Tavuktan kalan suyu atmayın, dökmeyin. Onu daha sonra kullanacağız. Daha sonra kullanacağız dediğim, bayat ekmekleri tavuk suyunda ıslatıyoruz. Daha sonra iyice ezdiğimiz cevizleri bayat ekmeklerle karıştırıyoruz. Bunların üzerine dövdüğümüz sarımsakları da bayat ekmek ve cevizlerle beraber karıştırıyoruz. Haşladığımız tavukları didik didik yoluyoruz. Onları biraz da tereyağı ile kavuruyoruz. Tereyağı ile kavurduğumuz tavukları bayat ekmek karışımıza buluyoruz. Daha sonra bu tavuklu, ekmekli karışımın üzerine pul biberden ve zeytinyağından sos yapıyoruz. Sosu dökmeden önce, tavuğun üzerine bir kase sarımsaklı yoğurt döküyoruz. Yoğurdu da döktükten sonra zeytinyağından yaptığımız pul biber sosunu döküyoruz yemeğin üstüne. Afiyet olsun, Çerkez tavuğu yemeğiniz hazır.

Tavuk Yemekleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler