Ara

Zeytinyağlı Patlıcan Tarifi

Zeytinyağlı Patlıcan Tarifi, Zeytinyağlı patlıcan nasıl yapılır, dersek, bu noktada sizinle malzemesi az; ancak oldukça basit ve lezzetli bir tarif paylaşalım.

Zeytinyağlı Patlıcan Nasıl Yapılır?

 
Patlıcan tarifi patlıcan ile yapacağınız yemeğe göre değişecektir. Patlıcan ile birçok farklı çeşit yemek yapılır. Bu anlamda patlıcan çok yönlü kullanımı olan bir sebzedir diyebiliriz. Zeytinyağlı patlıcan nasıl yapılır, dersek, bu noktada sizinle malzemesi az; ancak oldukça basit ve lezzetli bir tarif paylaşalım.
 
Malzemeler:
 
4-5 adet patlıcan
Tuz
Yarım çay bardağı zeytinyağı
2 adet yeşil biber
1 adet kuru soğan
2 adet kırmızı biber
2 adet domates rendesi
 

Zeytinyağlı Patlıcan Yapılışı:


 
Zeytinyağlı patlıcan tarifinde öncelikli olarak patlıcanları alacalı soyarak işe başlayalım. Alacalı soyduğumuz patlıcanları dörde bölelim ve küp küp dilimleyelim. Tuzlu suda patlıcanları ortalama yirmi dakika kadar bekletelim. Bu esnada soğanları yemeklik doğrayalım. Yeşil ve kırmızı biberlerin içlerini tohumlardan temizleyelim ve dilimleyelim. Bir tencere alalım ve içine zeytinyağı koyalım. Ardından soğanları ekleyelim. Soğanlar pembeleşince biberleri üzerine koyalım. Bunları birkaç dakika kavuralım. Ardından patlıcanların suyunu süzelim ve bunları karışıma ekleyelim. Buna son olarak domates sosu da ekleyelim. Tencereyi güzelce karıştırıp kapağı kapatalım ve kendi suyunda pişmeye bırakalım.
 
Zeytinyağlı patlıcan tarifi piştikten sonra sunuma hazır hale gelecektir. Domates sosunu kendiniz de yapabilirsiniz, hazır da alabilirsiniz. Mevsim güzelse ve güzel domatesler varsa ayrı bit yerde domates sosunu güzelce hazırlayabilirsiniz. Domatesin lezzeti sosu doğrudan etkiler. Ya da rendeleyerek domatesleri direkt de ekleyebilirsiniz. Bu, döneme ve domateslerinize bağlıdır. Sosunuz hazırsa zamandan kazanmış olursunuz. Afiyet olsun.

Sebze Yemekleri Tarifi

Yeni Tarifler Popüler Tarifler