Ara

Borani Tarifi

Borani Tarifi, Borani nasıl yapılır, hemen paylaşımda bulunalım. Bu özel yemeği gerek özel zamanlarınızda misafirleriniz için, gerek normal zamanlarınız için kullanabilirsiniz.

Borani Nasıl Yapılır?


Borani tarifi özel bir tariftir. Güneydoğu Bölgesinde Urfa’ya ait bir yemektir. Bu özel yemeği gerek özel zamanlarınızda misafirleriniz için, gerek normal zamanlarınız için kullanabilirsiniz. Borani nasıl yapılır, hemen paylaşımda bulunalım.
 
Borani Malzemeler:
 
1 kilogram pazının kökleri
500 gram kuzu eti
1 soğan
100 gram ince bulgur
100 gram nohut
40 gram tereyağı
Karabiber
100 gram nohut
Tuz
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
100 gram börülce
 

Borani Yapılışı:


Borani tarifi için öncelikle börülce ve nohudu bol suda güzelce yıkayalım ve ayrı kaplar içinde bir gece önceden suda bekletelim. Daha sonra bunları süzüp geniş bir tencere içine alalım. Bunların üzerini iki kat kadar geçecek şekilde su eklemeliyiz. Yumuşayıncaya kadar pişirelim. Daha sonra süzüp farklı bir yerde bekletelim. Bulguru ıslatalım. Soğanı rendeleyelim ve bulgur içine alalım. Bu karışıma karabiber ve tuz ekleyerek yoğuralım. Bunları misket şeklinde köfteler halinde yapalım.
 
Borani tarifinde ikinci adım, soğanı temizleyip kıymak. Daha sonra bir tencerede tereyağını ısıtıp, içine soğan ekleyelim. Bunları kavurduktan sonra kuzu etini ekleyelim. Suyu çekilene kadar bu karışımı kavurmamız gerekecek. Et suyu ekleyip kaynatalım. Haşlanmış hububatlar, köfteler ve pazının kök kısımlarını ekleyelim ve yumuşayıncaya kadar pişirelim. Karabiber ve tuzu yeterli miktarda ekleyelim. Bir tavada toz kırmızı biberi tereyağında kızdıralım. Servis tabağına yemeği aldıktan sonra kızdırılmış biberi üzerinde gezdirelim. Yemeğimiz hazır. Taze biberiye ile süsleme yapabilirsiniz.

Sebze Yemekleri Tarifi

Yeni Tarifler Popüler Tarifler