Ara

Biber Dolma Tarifi

Biber Dolma Tarifi, Biber dolma nasıl yapılır, kısaca sizinle paylaşalım. Bu lezzetli tarif sizin birçok sunumunuzda kullanabileceğiniz kurtarıcı bir yemek olacaktır.

Biber Dolma Nasıl Yapılır?


Dolma tarifi nasıl uygulama yapacağınıza göre değişir. Biber ile yapılan dolma her zaman hafif ve lezzetli olur. Biber dolma nasıl yapılır, kısaca sizinle paylaşalım. Bu lezzetli tarif sizin birçok sunumunuzda kullanabileceğiniz kurtarıcı bir yemek olacaktır.
 
Malzemeler:
 
Yarım kilo dolmalık biber
Tuz
Nane
Karabiber
Sıvıyağ
Zeytinyağı
Her bibere 1 yemek kaşığı denk gelecek şekilde pirinç
Maydanoz
2-3 adet domates
 

Biber Dolma Yapılışı:


Biber dolma tarifi için öncelikle biberlerimizi temizleyelim. Biberin içine koyacağımız domatesleri küçük küçük doğrayalım. Domatesin kenarlarını biberlerin üzerini kapatmak için kullanacağımız için domatesleri buna göre ayıralım. Bu nedenle bu kısmı kapatmak için kullanılacak domatesleri buna uygun olarak keselim. Bir kap içerisinde pirinç, soğan, maydanoz, domates, karabiber, nane, tuz ve çok az sıvıyağını iyice karıştıralım. Bu harcı hazırladığımız biberlerin içine koyalım. Harç ile doldurulmuş olan biberleri tencere içine dizelim. Harcı yaptığımız kabın içerisine de su koyalım. Bu suya göz kararı kara vermemiz gerekecektir. Biberlerin yarısına gelecek şekilde su koyalım. Bu suyun içine bir yemek kaşığı kadar salça ekleyip eritelim. Bu karışımı da biberlerin üzerine gelmeyecek şekilde tencere içine koyalım. Biberlerin üzerine hazırladığımız domatesler ile kapatalım.
 
Biber dolma tarifinde son adım biberlerin üzerine çok az zeytinyağı ve sıvıyağ eklemek olacak. Kısık ateşte yemeğimizi pişirelim ve yeme piştikten sonra güzel bir sunum hazırlayalım.

Sebze Yemekleri Tarifi

Yeni Tarifler Popüler Tarifler