Ara

Bezelye Küpü Tarifi

Bezelye Küpü Tarifi, Bezelye küpü nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir pratik olarak sizinle paylaşalım. Bezelye küpü tarifi her zaman tercih edebileceğiniz, hem hoş görüntüye sahip hem de lezzetli bir yemektir.

Bezelye Küpü Nasıl Yapılır?


Bezelye küpü tarifi her zaman tercih edebileceğiniz, hem hoş görüntüye sahip hem de lezzetli bir yemektir. Bezelye küpü nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir pratik olarak sizinle paylaşalım.
 
Malzemeler:
 
500 gram kıyma
Tuz
Karabiber
1 çorba kaşığı tereyağı
500 gram bezelye
4 dilim bayat ekmek içi
1 tane soğan
2 tane yumurta
2 çorba kaşığı haşlanmış pirinç
1 havuç
2 çorba kaşığı haşlanmış mısır
 

Bezelye Küpü Yapılışı:


Bezelye küpü tarifi için önce elimize bir karıştırma kabı alalım. Bu kabın içine kıymamızı koyalım. Soğanları incecik kıyalım ve soğanları kıyma içine ekleyelim. Ayrıca bu karışımın içine iki yumurta, ekmek içi, tuz ve karabiberi ekleyip tam kıvamı bulana kadar karıştıralım. Köfte harcımız böylece hazır olacak.  Ayrı bir tencere içinde haşlanmış bezelye üzerine haşlanmış mısır ekleyelim. Bunun üzerine pirinç de ekleyip iyice karıştıralım. Göz kararı tuz eklemeyi unutmayalım. Köfte harcının yarısını yuvarlak yuvarlak alıp elimizle güzelce yayalım. Öte yandan hazırladığımız bezelyeli içi bunun dışına sarkmayacak şekilde dökelim ve üzerine de kıymalı harcı ekleyelim. Daha sonra bu kısmı kapatalım. Burada önemli olan çok iyi şekil vermektir. Bir kapta tereyağı ve salçayı karıştıralım ve hazır hale getirelim. Bunu yemeğin her yerine dökelim.  
 
Bezelye küpü tarifini yaptıktan sonra önceden 170 derecelik fırın hazırlayalım ve bu fırına hazırladığımız yemeği koyalım. Piştikten sonra ise ters çevirerek servise hazır duruma getirebiliriz.

Sebze Yemekleri Tarifi

Yeni Tarifler Popüler Tarifler