Ara

Ali Nazikli Pilav Tarifi

Ali Nazikli Pilav Tarifi, Ali nazikli pilav nasıl yapılır, birlikte göz atalım isterseniz. Ali nazikli pilav tarifi sofralarınızda şölen yapma iddiası ile var oluyor.

Ali Nazikli Pilav Nasıl Yapılır?


Patlıcan ve pirincin muhteşem uyumunu yakalamış Ali nazikli pilav tarifi sofralarınızda şölen yapma iddiası ile var oluyor. Patlıcanın kendine has baskın tadı ve pilavın kendisine eşlik edişi ile yakaladıkları ahenk bilindik pilav tariflerinin çok ötesinde.  Ali nazikli pilav nasıl yapılır, birlikte göz atalım isterseniz.

Malzemeler:

3 diş sarımsak
4 çorba kaşığı sıvıyağ
2 adet patlıcan
2 adet limon suyu
200 gram kıyma
1 çorba kaşığı margarin
 
Pilav için:
 
2 su bardağı su
1 su bardağı pirinç
1 çorba kaşığı margarin
1 çorba kaşığı sıvıyağ
Tuz
 
Sosu için:
 
1 su bardağı yoğurt
4 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı kırmızı biber
1 çorba kaşığı margarin
 

Ali Nazikli Pilav Yapılışı:

 
Ali nazikli pilav için tuzlu suda iyice yıkanmış pirinci margarin ve sıvıyağ ile dört dakika kadar kavuruyoruz. Pirinç rengini almaya başladığında üzerine sıcak su ve tuzu ekleyip kısık ateşte pirinç suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Bu işlemler sırasında bir yandan da patlıcanları közlüyoruz. Daha sonra közlenmiş patlıcanların kabuklarını soyup içini bir kaba alıyoruz. Bu kaba sarımsak limon suyu ve dört çorba kaşığı sıvıyağ ekleyip eze eze karıştırıyoruz.
Sos için ise yoğurdun içine ezilmiş sarımsakları koyup karıştırıyoruz. Bir yandan da kıymayı bir çorba kaşığı margarinde beş dakika kavuruyoruz. Genişçe bir servis tabağına önce pilavı koyup ardından pilavın ortasına açılan havuza patlıcanlı karışımı döküyoruz. Üzerine yoğurt sosunu ve en üste kavrulmuş kıymayı koyuyoruz. Mantı sosu gibi hazırlanmış kırmızı biberli sosu gezdirip servis yapıyoruz. 

Pilav Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler