Ara

Sofra Adabı Tarifi

Sofra Adabı Tarifi, Sofra Adabı Nasıl Yapılır, Resimli Sofra Adabı Tarifi, Kolay Sofra Adabı Tarifi, Pratik Sofra Adabı Tarifi, ,Yemek Tarifleri

Sofra Adabı
 
 
Başlangıçlar
Enginar:
Enginar genellikle sıcak limon sosu, mayonez veya sirke sosuyla birlikte dolma olarak veya sade servis edilir.
 
Servis edilen enginarın bir yaprağını parmak uçlarınızla koparın ve etli kısmını dişlerinizle sıyırın. (İnce kısmını elinizde tutarak etli ve daha geniş olan kısmını ağzınıza koyun). Eğer enginar limon sosu ve sirke ile beraber servis edilmişse yenilen kısmını bu sosa batırarak yiyin. Daha katı bir sos ile servis edilirse yenilecek kısmı mısır tanesi gibi elinizde tutun. Eğer enginar dolma olarak servis edilmişse yaprakları soyun ve dolmayı bıçakla ikiye ayırın.
 
Enginarın iç kısmında bulunan daha ince yapraklara geldiğiniz zaman bu yaprakları bir kenara ayırın. Enginarın en dip kısmını tabağınızda çatal yardımıyla tutarak bu ince yaprakları elinizle koparabilirsiniz. Böylece enginarın yenmeyen tüylü kısmı ortaya çıkar. Tüylü kısmı da kaldırırsanız sebzenin en güzel bölümü olan 'kalbi'ne ulaşırsınız. Bu bölümü parçalara ayırarak sade olarak ya da yanında servis edilmiş olan soslara batırarak yiyebilirsiniz.
 
Peynirler:
Ordövr olarak servis edildiği zaman her çeşit peynir için ayrı ayrı bıçak verilmelidir. Bıçak yardımıyla peynir kraker üzerine sürülür.
Peynir salata ile servis edildiğinde kraker üzerine sürülebilir. Çatal veya bıçak yardımıyla küçük bir parça ekmek üzerine de sürebilirsiniz. Çatal yardımıyla tabağınıza alacağınız bir parça peyniri marul ile yiyebilirsiniz. Yumuşak, sıvı peynirler ise daima salata bıçağı ya da yağ bıçağı ile sürülür.
Yemek sonunda meyve ile servis edilen peynir şöyle yenir: Elmaların ya da olgun armutların çekirdeğini çıkarın ya da kabuklarını soyun. Böylece peyniri çatal ile, meyveyi de çatal ya da elinizle yiyebilirsiniz.
 
Havyar:
Havyar küçük bir kase içinde kendi kaşığı ile servis edilirse, kendi tabağınıza kaseden kaşıkla alabilirsiniz.
Havyar yanında soğan, yumurta, limon ve tost ekmeği ile servis edilebilir. Tost ekmeğinin üzerine bıçakla istediğiniz miktarda malzemeleri koyup bir kanepe yapabilirsiniz. Kanepeyi yemek için elinizi kullanabilirsiniz. Kokteyl partilerinde hazır havyar kanepeleri servis edilir. Elinizle alıp ağzınıza atabilirsiniz.
 
Karides Kokteyli:
Eğer büyük boy karides sıkıştırılmış cam içinde servis edilirse istiridye çatalıyla alın ve sosa batırarak büyük lokmalar halinde ısırın. Bu şekilde servis edilen karidesi kesmek çok tehlikelidir. Eğer büyük karides geniş yemek tabağında servis edilirse çatal ve bıçak ile kesilebilir.
 
Çorbalar:
Çorbalar, çorbanın çeşidine ve yemeğin formalitesine uygun olarak çorba tabağında veya konsome kâselerde servis edilir.
Berrak renkli çorbalar genelde çift saplı konsome kâselerde servis edilir. Çorbanın sıcak olup olmadığını kaşıkla tadarak anlayın. Sonra kâseyi içmek için kaldırın. Kâsenin içinde kalan sebzeleri kaşıkla yiyebilirsiniz. Çorba bitince kaşığı kâsenin altındaki tabağın sağına bırakın.
Hiçbir zaman kaşığı kâsenin içinde bırakmayın.
Eğer kâse yerine çorba tabağı kullanılmışsa, çorbayı tabağın size yakın olan tarafından içmeye başlayın. Sonuna gelince size uzak tarafını kaldırıp kaşığınızı doldurabilirsiniz. Kaşığı kullanırken kaşığın hepsini ağzınıza sokmayın. Kenarından ve sessizce için.
 
 
 
Sebzeler
Kuşkonmaz:
Sos ile servis edilen kuşkonmaz saplarını çatal ve bıçak yardımıyla makul parçalara keserek yiyebilirsiniz. Eğer kuşkonmaz saplarının sosa batırılması gerekiyorsa ya da bu saplar büyük ise uçlarını kesin ve ayrı ayrı yiyin. Böylece sosun masaya damlamasını önlersiniz. Kuşkonmaz saplarını elinize alabilir, sosa batırarak sert kısımlarını yiyebilirsiniz. Küçük kuşkonmaz saplarını ise sosa batırarak hepsini yiyebilirsiniz.
 
Kiraz Domatesler:
Salata ile servis edilmediği zaman kiraz domatesleri elinizle yiyebilirsiniz. Ağzınıza sığabilecek küçük olanları seçmeye çalışın. Kesinlikle ısırmayın çünkü fışkırabilir. Bu nedenle dudaklarınızı sıkı tutun. Eğer tabağınızda sadece büyük domatesler varsa ön dişinizle yumuşak bir şekilde kabuğunu sıyırın, yarısını ısırın ve dikkatlice tamamını bitirin.
 
Mısır:
Mısır genellikle sade olarak servis edilir. Bütün olarak servis edilen mısırın yarısını kırarak kolayca yiyebilirsiniz. Önemli olan fazla yağ ile ya da başka bir çeşniye bulamadan yemektir. Nasıl yenileceğine kendiniz karar verebilirsiniz; her iki yöntem de işe yarayacaktır. Yağ sürerken, tuzlarken, yerken az sayıda mısır sırasına konsantre olun. Böylece ellerinizin kirlenmesini önlemiş olursunuz.
 
Patatesler:
Patates cipsleri ya da ince uzun patatesler genellikle elle yenilir. Ancak ince uzun patatesler sıvı sos ile servis edilirse çatalınızı kullanmalısınız. Küçük kızarmış patatesler ise elle yenilebilir ancak çatalın kullanılması daha iyi olur. Eğer kızarmış patatesler uzun ise çatalınızla kesin ve küçük lokmalar halinde yiyin. Küçük patates parçalarını tabağınızın bir kenarına koyulan ketçapa çatalınızla ya da elinizle batırarak yiyebilirsiniz.
Fırında pişen patatesler ise yarılmış olarak servis edilir. Eğer bu şekilde servis edilmemiş ise bıçakla patatesi boydan boya keserek geniş bir yarık açın. Bu yarığın içine azar azar yağ ya da ekşi sos ile sarımsak, tuz ve kırmızıbiber ekleyin. Patatesin kabuğunu da yiyebilirsiniz.
 
Salatalar:
Salata genellikle çatal ile yenir. Ancak büyük parçaların çataldan düşmesini önlemek için kesmelisiniz. Geleneksel olarak siyah çelik bıçak, salatalar ve meyveler için kullanılır. Ancak paslanmaz çelik bu kuralı bozdu. Bir adet marul gövdesi daima bıçak ve çatal ile yenilmelidir. Eğer salata tabağınız yoksa salatayı yemek tabağınızın yanında bulunan yağ tabağınıza alın. Salatayı çatalınıza batırırken bir parça ekmek kullanabilirsiniz.
 
 
Kemikli Etler Nasıl Yenir?
Kuşlar:
Tavuk, bıldırcın ya da güvercinin kanat ve bacaklarını keserek, gövdesini çatal ve bıçak yardımıyla yiyebilirsiniz. Kanat ve bacak kemiklerini elinizle ağzınızdan çıkarabilirsiniz ancak yine de tüm gövdeyi asla yemeyin.
 
Tavuk:
Yarım tavukla başlayabilirsiniz. Bacak ve kanatları eklem yerlerinden çatal ve bıçak ile ayırın. Çatalınızı kullanarak parçayı sağlamlaştırın ve yiyebileceğiniz küçük parçalar halinde kesin. Her sefer sadece iki ya da üç parça kesin. Eğer çok resmi bir ortam içinde bulunuyorsanız çatal ve bıçak ile alınamayan parçaları tabakta bırakın. Eğer az resmi bir ortam içindeyseniz, küçük kemikleri elinizle yiyebilirsiniz. Ancak sadece bir elinizi kullanın.
 
Butlar:
Dana, domuz ya da kuzu budunun tam ortasını çatal ve keskin bir bıçakla kesin. Eğer butların sapları kağıt ile kaplı ise parmaklarınız yağlanmadan kemiğe yakın olan eti kesebilirsiniz. Resmi ortamlarda ya da restoranlarda kemik kâğıtla kaplı olsa bile asla kemiği elinize alıp kemirmeyin! Çünkü bu kâğıtlar süs olarak kullanılmıştır. Resmi olmayan ortamlarda ise kemikler yağlı değilse kemirebilirsiniz.
 
Balık:
İlk olarak balığın kafasını ve kuyruğunu çatal ve bıçakla kesin, tabağınızın kenarına koyun. Bıçağınızı balığın sırt kemiğine dayandırarak balığı kafasından kuyruğuna doğru dikey olarak kesin. Bu noktada üç seçeneğiniz var: 1) kılçığı dışarı çıkarın. 2) balığın üstünü açın ve kılçığı çıkarın. 3) balığın üst kısmını yiyin ve kılçığı kaldırın.
Eğer ağzınızda küçük kılçıklar kalırsa başparmağınız ve işaret parmağınız yardımıyla bunları çıkarabilirsiniz. Balıketi yemeyi sevenler küçük balıkların kafasını da yerler. Balık yanağı yemek bir onurdur.
 
 
Eller Nasıl Kullanılır?

Ekmek:
Ekmek yeme şekli seçkin yemeklerde test olarak görülür. Bu testi ekmek dilimlerini, yuvarlak ekmekleri yemeden ya da tereyağı sürmeden önce bölmeyi hatırlayarak geçebilirsiniz. Küçük bisküviler asla kırılmamalı.
Tabağınızda bulunan kendi tereyağınızı ve kendi tereyağı bıçağınızı kullanın. Tereyağı sürme hareketi tabağın içinde ya da üstünde yapılmalı. Tereyağı bıçağınızı sağ tarafta tutun böylece bıçağın sapı temiz kalacaktır. Kızarmış sıcak ekmeklere hemen tereyağı sürün. Ekmek dilimlerini kırmak zorunda değilsiniz, tek taraflarına yağ sürülebilir. Yumuşak hamur işlerini ikiye ya da daha fazla parçaya kesin ve yiyeceğiniz parçaya tereyağı sürün.
 
Elle yenilen yemekler:
Bu konuda herhangi bir şüpheniz olursa çevrenizdeki kişilerin nasıl yediğine bakabilirsiniz. Elle yenmesi gereken yemekler tepsi içinde servis edilirse yemeden önce tabağınıza almayı unutmayın. Resmi olmayan ortamlarda elle yenmesi mümkün yemekler arasında şunları sayabiliriz: konserve mısırlar, küçük ıstakoz ve istiridye, sandviçler, kuru kekler, kurabiyeler, bazı meyveler, tavuk kanatları, kızarmış patatesler, turp, zeytin ve kereviz.
 
Sandviçler:
Küçük sandviçler ve kanepeler daima elle yenir. Ancak büyük olanları bıçakla kesmelisiniz. Soslu sıcak sandviçler için çatal ve bıçak kullanmalısınız.
 
 
Deniz Kabukluları
İstiridye, Midye:
Midye yarım kabuk içinde çiğ olarak servis edilirse ilk önce midye üzerine limon suyu sıkın; sosa batırmayın. Boş elinizle kabuğu tabak üzerinde sağlamlaştırın ve küçük balık bıçağı yardımıyla midyeyi dışarı çıkarın. Kendi sos tabağınıza batırarak hepsini birden yiyebilirsiniz (Resmi ortamlarda çoğunlukla sadece limon suyuyla servis edilir). Kokteyl sosunu ya da yabanturpunu kendi midye servisiniz üzerine dökerek tamamını yiyebilirsiniz.
 
Asla çiğ midye ya da istiridyeyi kesmeyin. Ve sadece samimi ortamlarda kabuğun içindeki suyu ağzınıza akıtabilirsiniz. Ancak bunu da kibar bir şekilde yapmayı ihmal etmeyin. İstiridye bisküvilerini damak zevkinize göre sosa batırabilir ve daha sonra çatalınızla alarak yiyebilirsiniz.
 
Çorba gibi sıvı sos içinde pişen midyelerin kabuklarını tek tek kaldırın ve balık bıçağı ile birlikte midyeyi dışarı çıkarın. Başka bir seçenek olarak midyeyi suyuyla beraber yarı açık kabuk içinden de yiyebilirsiniz. Geriye kalan çorba suyunu ekmek batırarak ya da kaşıkla çorba gibi yiyebilirsiniz.
 
Kızartılmış istiridye ya da karidesleri çatalınızla keserek yiyebilirsiniz. Kuyruklu karidesleri elinizle kuyruğundan tutup, sosa batırarak yiyebilirsiniz. Ancak kuyruğu yemeyin.
 
Yengeç:

Yengecin bir bacağını gövdesinden kırarak ayırın. Bu parçayı kıracak yardımıyla parçalara ayırarak kırın. Balık bıçağı ile eti alın ve erimiş yağ ya da mayonez sosuna batırın.
Sert kabuklu yengeçlerin ise önce bacaklarını gövdeden elinizle ayırın. Daha sonra içindeki eti emerek yiyin.Geriye kalan gövdeyi ters çevirin ve çatal ile yiyin.
 
 
İlaveler
Tereyağı:
Taze ya da kızarmış ekmek dilimlerine, bisküvilere bıçak ile tereyağı sürebilirsiniz. Küçük dilimlere küçük tereyağı parçaları sürün. Sebzelere tereyağı koymayın, çünkü bu aşçıya hakaret gibi algılanır. (Konserve mısırlar ve patates için ilgili bölüme bkz.)
 
Baharatlar ve Çeşniler:
Kırmızıturp, nane jeli, hardal, top tereyağı ve cranberry sosu servis kaşığıyla tabakta yemeğin kenarına koyulur. Ana yemeğe çeşni yaparak yiyebilirsiniz.
 
Nane, kiraz ya da kayısı sosları gibi sıvı çeşnileri yemeğinize makul miktarlarda katarak yiyebilirsiniz. Yemeğin tadını bozmamak için az miktarda kullanılması önerilir.
 
Yuvarlak ekmekler ve biskivüler için servis edilen reçel ve konserveleri yağ tabağınızın kenarına alabileceğiniz gibi küçük ekmek parçalarının üzerine bıçak ile de sürebilirsiniz. Eğer servis yapmak için kaşık yoksa bıçağınızı tabağınızın kenarına temizleyip kase ya da kavanozun içinden jölenizi alabilirsiniz.
 
Hindistan cevizi, fıstık, chutney gibi körili yiyecekleri tabağınıza kaşık ile alabilir, körü ile karıştırarak yiyebilirsiniz. Chutney hiçbirşeyle karıştırılmadan, sade çeşni olarak yenilebilir.
 
Garnitürler:
Kereviz, zeytin, turp gibi garnitürler servis tepsisi üzerinde ikram edilirse servis kaşığını kullanarak yağ tabağınıza alabilirsiniz. Eğer yağ tabağınız yoksa yemek tabağınızı kullanabilirsiniz. Garnitürleri hemen yemeyin. Eğer tuz ekmek isterseniz, tabağınızın kenarına dökeceğiniz bir miktar tuzun içine garnitürleri elinizle batırarak yiyebilirsiniz. Zeytin çekirdeklerini çıkarmak için kibarca yumruk şeklinde yapacağınız elinizin içine çıkarın ve yağ tabağınızın kenarına koyun.
 
Turşular sandviç eşliğinde elle yenilir. Eğer ana yemek yanında servis ediliyorsa çatal ve bıçak ile yenmelidir.
 
Dereotu, maydanoz; dereotu yemeğin bir parçası olarak çatal ile yenilebilir. Salata ya da sosla servis edilmezlerse elle yenilebilirler.
 
İnce limon dilimleri dekor olarak koyulur. Limon dilimleri ya da yarımları ise sıkılmak üzere koyulur. Çatalınızı kibarca limonun ortasına batırarak bir seferde yemeğinizin üzerine sıkabilirsiniz. (Bazı restoranlarda limon suyunun sıçramasını önlemek için limon dilimlerini tülbende sararlar.)
 
Salça:
Salça ya da sosları hiçbir zaman karışık bir şekilde tabağınızda bulunan yemeklerin üzerine koymayın. Hangi yemek için servis edilmişlerse ayrı ayrı kullanılmaları gerekir. Geri kalan sosu yemek isterseniz ki bu aşçı için bir iltifattır, küçük bir parça ekmeği sosun içine bırakın, çatalınızla geri alarak yiyebilirsiniz. Her seferinde küçük ekmek parçaları kullanmaya özen gösterin.
 
Bal:
Bal servisini kolayca yapmanız için gereken kaşığınızı bal kâsesi içinde çevirmektir. Bal ne kadar ince olursa, kaşık çevirme hareketi de o kadar kolay olur.
 
Tuz Ve Biber:
Yemeğinizin tadına baktıktan sonra tuz ya da biber ekleyin. Aksi şekilde önceden tuz ya da biber ekmeniz aşçıya karşı bir hakaret olacaktır. Eğer tuzluğun ağzı açıksa içindeki kaşığı kullanın. Eğer kaşık yoksa bıçağınızın ucunu kullanabilirsiniz.
 
Tuzlamak istediğiniz ne olursa olsun yağ tabağınızın ya da yemek tabağınızın kenarına koymalısınız. Eğer tuzluk size ait ise parmak uçlarınızla fiske alabilirsiniz.
 
 
 
İçecekler
İçecekler Nasıl İçilir?
Samimi ortamlarda kahve, çay ya da diğer sıcak içecekler kulplu bardaklardan içilir. Çay kaşığınızı koymak için bardağınızın altında tabak verilir. Eğer kâğıt peçete varsa kaşığınızı ters olarak bu peçete üzerine ya da yağ ya da yemek tabağınızın kenarına koyabilirsiniz. Kaşığı bardağın içinde bırakarak içmeyin; kaşık gözünüze batabilir.
 
Çay poşetlerinin fazla suyunu kaşık yarımıyla bardağın kenarına bastırarak ya da poşet ipini kaşık yardımıyla poşetin etrafına dolayarak akıtın. Sonra çay poşetini bardağın tabağının kenarına koyun. Eğer tabağınız yoksa bir tane isteyin. Buzlu çay ya da kahve içinde bulunan uzun saplı kaşığı içmeden önce bardaktan çıkarın.
 
Eğer kahve ya da çayınız tabağın içine dökülürse, temiz bir tabak isteyin. Eğer bu mümkün değilse tabağınıza kâğıt bir peçete koyabilirsiniz. Böylece dökülen sıvıyı peçete emer ve üzerinize damlama tehlikesi de ortadan kalkar.
 
Kırmızı şarap kadehin dibinden tutulur. Beyaz şarap ise soğuk kalmasını sağlamak için kadehin sapından tutulur.
 
Brendi bardağı ısıtılmak üzere iki el arasında yuvarlanarak tutulur. Çünkü Brendi ısındığı zaman kokusunu dışarı verir. İçilirken tek elle tutulur.
 
Eğer içkinizin içinde zeytin ya da kiraz varsa, bunları parmağınızla alabilirsiniz. Ancak tüm içkinin bitmesini beklemek size kolaylık sağlar. Böylece bardak içinde bulunan garnitürü doğrudan ağzınıza kaydırabilirsiniz.
 
Asla korumasız bir yüzey üzerine içkinizi bırakmayın. Bardağınız için bir altlık isteyin.
 
Eğer içkinizi dökerseniz boşu boşuna telaş yaratmayın. Sadece ev sahibinden temizlemek için sünger isteyin.
 
Asla içki içine bir şey batırmayın.
 
Sıcak içeceğinizin soğuması için asla üflemeyin. Sadece hafifçe karıştırın.
 
 
Meyveler
Elma Ve Armut:
Elma ya da armut elle tabağa alınır. Eğer spiral şekilde kabuk soyma beceriniz varsa hemen meyvenizi soymaya başlayın. Ancak bu size zor geliyorsa, meyveyi tatlı tabağınıza koyun, ikiye bölün, çekirdeğini çıkarın ve küçük dilimler halinde doğrayın. Çatal ve meyve bıçağıyla yiyebilirsiniz. Eğer yemek ortamı samimiyse küçük dilimleri elinizle yiyebilirsiniz.
 
Muz:
Kabuğunu soyun ve meyveyi bıçakla küçük parçalara ayırarak yiyin. Samimi ortamlarda ise muzu elinizle yiyebilirsiniz.
 
Böğürtlen Ve Kiraz:
Böğürtlen krema ile servis edilsin ya da edilmesin genellikle kaşıkla yenilir.
Kiraz ise elle yenilir. Çekirdekleri kibarca avucunuza çıkarın ve tatlı tabağınızın kenarına koyun.
 
İncir:
Çerez olarak servis edilen incir kabuğuyla beraber çatal ve bıçakla yenilir. Meyvenin sapını keserek yemeniz daha iyi olur. Tatlı olarak ise dilimlere ayrılmış ve portakal suyu ya da krema ile servis edilirse çatal ve kaşıkla yenilir. Sade servis edilirse ikiye bölünür ve çatal ve bıçakla yenilir.
 
Greyfurt, Portakal Ve Mandalina:
İkiye bölünmüş greyfurt çay kaşığı ile ya da sivri greyfurt kaşığı ile yenilir. Samimi yemeklerde ise meyvenin suyunu dikkatlice kaşığa sıkabilirsiniz.
 
Portakalı iki şekilde soyabilirsiniz; Birinci yöntem: spiral şeklinde kabuğun soyulması. İkinci yöntem: portakalın alt ve üst kısımlarını dilimleyin ve kabuğunu dikey şeritler halinde kesin. Meyvenin kabuğu soyulduktan sonra dilimlere ayırın. Küçük dilimleri elinizle yiyebilirsiniz. Ancak büyük dilimler için tatlı bıçağı ve çatalı kullanın. Önceden kesilmiş olarak servis edilirse greyfurt gibi yenilebilir.
 
Mandalina kabuğu elle soyulur ve parça parça yenilir. Meyve üzerindeki beyaz katman kalın ise soyulabilir.
 
Üzüm:
Çekirdeksiz üzümler için sorun yok; tek tek yiyebilirsiniz. Eğer üzümler çekirdekli ise tek tek yiyin ve çekirdekleri kibarca kapalı tuttuğunuz avucunuza çıkarın.
Üzümün kabuğunu çıkarmak kolaydır. Üzümü sapından tutun ve üzüm tanesini başparmağınız ve işaret parmağınız arasında sıkın. Üzüm içi ağzınızın içine fırlayacaktır. Elinizde kalan kabuğu tabağınıza koyabilirsiniz.
 
Kavun:
Kavun kaşıkla yenilir. Dilim olarak servis edilen kavun ise çatalla yenilir. Kavun topları şuruplu ya da şurupsuz servis edilirse tatlı kaşığı kullanın.
 
Şeftali Ve Erik:
Şeftali ve erik önce ikiye, sonra da çeyrek dilimlere ayrılarak çekirdekleri çıkarılır. Kabuğu da soyulabilir ama makbul olan kabuğu ile birlikte küçük dilimlere ayrılması ve tatlı bıçak ve çatalıyla yenmesidir.
 
Hurma:
Hurmayı ikiye bölün ve içini kaşıkla çıkarın. 
 
Ananas:
Taze ananas dilimlerini çatal ve bıçakla kolaylıkla yiyebilirsiniz.
 
Nar:
Nar genellikle ikiye bölünmüş olarak servis edilir. Kaşıkla dikkatli bir şekilde birkaç tane alın ve yiyin. Bunu yaparken narı işaret parmağınız ve başparmağınız arasında sıkıca tutun.
 
Çilek:
Büyük çilekleri sapından tutarak pudra şekerine ve iki lokma halinde yiyin. Eğer çilek krema ile servis edilirse kaşığınızı kullanın.
 
Karpuz:
Karpuz dilimleri genellikle çatal ve bıçakla yenilir. Ağzınıza gelen çekirdekleri kapalı elinizle kibarca alıp tabağınıza koyun.
 
    
 
Tatlılar
Dondurma:
Dondurma küçük kaşıkla yenilir. Eğer kek ya da çörek yanında servis edilirse tatlı çatalı ve kaşığı kullanmanız gerekir.
 
Pasta:
Meyveli tart genellikle çatalla yenilir. Eğer servis çatal ve tatlı kaşığı ile yapılırsa, çatalınızı pastayı sabitlemek için kullanarak kaşığınızla yiyin. Yine servis şekline göre çöreğinizi sadece çatal ile ya da çatal ve kaşık ile yiyebilirsiniz.  Eğer kremalı pasta yiyorsanız, kremanın dağılmasını önlemek için çatalınızla yemeniz gerekir.
 
Erikli Puding:
Brendi sosunun alevleri söndükten sonra dondurma ya da sos eşliğinde ikram edilen bu tatlının tümü kaşıkla yenilir. Eğer tatlı servisi sırasında brendi ikram edilirse bardağınıza değil pudinginizin üzerine dökün.
 
Armut Tatlısı:
Çatal ile tabağınızdan düşmesini engelleyerek kaşıkla küçük lokmalar halinde yemelisiniz. Eğer sadece kaşık varsa tabağınızı elinizle çevirerek tatlınızı yiyebilirsiniz. Çekirdeği tabağınızda bırakarak şurup sosunu kaşıkla yiyebilirsiniz.
 
Sorbe:
Yemek servisiyle beraber ya da meyve kabında servis edilirse çatal ile yenilebilir. Eğer tatlı olarak servis edilirse kaşıkla yenmelidir.
 
Güveç Meyve:
Güveç meyve genellikle kaşıkla yenilir. Ancak büyük parçaları sabitlemek için çatal kullanabilirsiniz. Kiraz, erik gibi meyvelerin çekirdeklerini kibarca kaşığa çıkarıp tabağınızın kenarına bırakabilirsiniz.
 

Mutfak Bilgisi

Yeni Tarifler Popüler Tarifler