Ara

Keşkül Tarifi

Keşkül Tarifi, Keşkül Nasıl Yapılır? Keşkül nasıl yapılır diye merak ediyor ve bu lezzete ortak olmak istiyorsanız, tarifi uygulayabilirsiniz. Birkaç aşamada tarifiniz hazır olacaktır.

Keşkül Nasıl Yapılır?


Tatlı türlerimiz arasında keşkülün her zaman yeri ayrıdır. Kimi zaman özel olarak istenen ve favorilerimizde yer alan bir değeri de vardır. Keşkül nasıl yapılır diye merak ediyor ve bu lezzete ortak olmak istiyorsanız, tarifi uygulayabilirsiniz. Birkaç aşamada tarifiniz hazır olacaktır. Keşkül tarifi için ilk olarak malzemeleri bir araya getirerek, başlayabilirsiniz.

Malzemeler:

3 çorba kaşığı pirinç unu ve nişasta
Hindistan cevizi 2 çorba kaşığı
Toz badem 3 çorba kaşığı
Toz şeker 2,5 su bardağı
Süt 10 su bardağı kadar

Keşkül Yapılışı:


Tenceremizin içerisinde sütümüzü, şekerimizi ve toz bademimizi ekleyerek karıştırıyoruz. Ardından orta ateşte kaynamaya devam ederken, şekerimiz eriyene ve iyice yedirene kadar karıştırmaya devam etmeliyiz. Ayrı bir kase alarak içerisine pirinç unu ile nişastamızı alarak, ortalama yarım bardak su ekleyerek, sulandırmamız gerekiyor. Sulandırdıktan sonra, dikkatli bir şekilde tenceremizin içerisine kaynarken ekliyoruz. Aynı zamanda bir taraftan da karıştırmaya devam etmeliyiz. Keşkülü yaparken durmadan karıştırmak ve uygun bir kıvamı yakalayabilmek önemlidir. Orta ateş ayarında bu şekilde devam ettiğinizde sorunda çıkmayacaktır. Bir süre sonra iyice karıştırdığınızda muhallebi kıvamı alacaktır. Bu kıvamı görmüşseniz, içerisine hindistan cevizinizi ekleyebilirsiniz. Ekledikten sonra da karıştırmaya devam edin. Artık son rötuşlara geldiniz. Keşkül tatlısını koyacağınız kaseleri hazırlayın ve ocağınızı kapatın. Sonra her birine paylaştırın. Üzerine farklı süslemeler yapabilirsiniz. Soğumaya bırakın ya da buzdolabına kaldırarak, tüketebilirsiniz.

Muhallebi ve Puding Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler