Ara

Jelatinli Muz Tarifi

Jelatinli Muz Tarifi, Jelatinli Muz Nasıl Yapılır? Muzlu tatlı sevenler için, jelatinli muz nasıl yapılır ve ne tür malzemeler gerekiyor ona bakacağız. Her bir kişi, mutfağına giderek, hoş olan bu tarifi yapabilir.

Jelatinli Muz Nasıl Yapılır?


Muzlu tatlı sevenler için, jelatinli muz nasıl yapılır ve ne tür malzemeler gerekiyor ona bakacağız. Her bir kişi, mutfağına giderek, hoş olan bu tarifi yapabilir. Misafirlerinize, akrabalarınıza ya da akşam yemeğinden sonra aileniz için bu tatlıyı yaparak, herkesi mutlu edebilirsiniz. Jelatinli muz için güzel bir tarif sizi bekliyor olacak. Jelatinli muz tarifinde;

Malzemeler:

Muz 3 adet taze
Süt 2 su bardağı kadar
Jelatin 2 yaprak
Sıcak su 1 çay bardağı
Tercih edilen meyveler
Bisküvi 1 paket


Jelatinli Muz Yapılışı:


Blendırınızı hazırlayın ve içerisine muzları kabuklarından soyarak, içerisine yerleştirin. 3 muzu da içerisine koymalısınız. Bunun ardından 2 su bardağı sütü de blendırın içerisine yerleştirdikten sonra çalıştırın. İyice emilmesini gördükten sonra durdurabilirsiniz. Kıvamı burada tutturması oldukça önemlidir. Sonrasında ise jelatinleri alın ve sıcak su olan çay bardağı içerisinde eritmeye bırakın. Eridiğinden emin olduğunuzda ise parçaladığınız bisküvileri üzerine ekleyin. Bisküvileri tercihinize göre seçebilirsiniz. Damak tadınıza ve muzlu lezzete hangisinin daha iyi gideceğini düşünüyorsanız seçimlerinizi buna göre yapmanız mümkündür. Bunun ardından, jöle kıvamına gelen bisküvileri ise kuplara yerleştirmeniz ve dağıtmanız gerekiyor. Uygun hacmi alması buna göre şekil alması da önemlidir. Tüm bunların üzerine ise blendırda karışım sağladığımız muzlu sütümüzü dökmeliyiz. Döktüğümüz zaman tam bir kıvam almalı ve uygun bir fiziksel orantı da görmek önemlidir. En son üzerine farklı meyveler eklenebilir. Ardından buzluğa kaldırarak, jelatinli muzu servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Muhallebi ve Puding Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler