Ara

Saçaklı Mantı Tarifi

Saçaklı Mantı Tarifi, Saçaklı Mantı Nasıl Yapılır? Güzel bir tadı hem kendiniz hem de çevrenizdekiler için istiyorsanız, saçaklı mantı nasıl yapılır yazımıza bakabilirsiniz. Burada tariften, hazırlama aşamasına kadar tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Saçaklı Mantı Nasıl Yapılır?


Sofralara layık bir lezzetler arasında Saçaklı Mantı da yer alıyor. Güzel bir tadı hem kendiniz hem de çevrenizdekiler için istiyorsanız, saçaklı mantı nasıl yapılır yazımıza bakabilirsiniz. Burada tariften, hazırlama aşamasına kadar tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Malzemeler:

3 adet yumurta
Un 1 kilo
Sıvı yağ
Bütün 1 adet tavuk
Tuz
Karabiber
Su


Saçaklı Mantı Yapılışı:


İlk olarak bütün tavuğu haşlamalı ve güzelde ayıklamamız gerekiyor. Bunun ardından ise güzel bir saçaklı mantı tarifi yapımına başlayabilirsiniz. Bir kap alın ve un, tuz, yumurta ile su kullanarak, hamur hazırlanmalı ve 1 saat kadar bekletilmelidir. Yoğunluk kıvam olarak alındıktan sonra, diğer aşamaya geçebilirsiniz. 1 saat sonra hamuru ya da 4 arası beze yapmalısınız. Ortalama 3 ya da 4 parmak eninde olabilir. Her bir bezeyi özenle açmalı ve katladıktan sonra uzun şerit halinde ince ince kesmeniz gerekiyor. Ardından yağlanan tepsiye yerleştirilmelidir. Kesmiş olduğunuz şeritleri, 3 ila 4 kat ayarında yaparak, tepsiye dizmelisiniz. Ayrıca katlar arasında mutlaka sıvı yağı gezdirmeniz gerekiyor. Sonraki işlem ise hamuru fırına sürmek olacaktır. Bunun için 180 derece ile başlayabilir bu ısıda yarım saat kadar bekletebilirsiniz. Ardından fırından saçaklı mantıyı çıkararak, soğumasını bekleyebilirsiniz. Hafif kuru ve pişen şerit hamurların her birini tepsiye yaymalısınız. Sonrasında ise tavuğun didiklenen kısımlarını güzel bir şekilde serebilirsiniz. Karabiber ekleyip, tavuk suyu da dökerek, ocağınız üzerinde suyunu çekinceye kadar pişirebilirsiniz. Afiyetle.

Mantı Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler