Ara

Bıldırcın Kebap Tarifi

Bıldırcın Kebap Tarifi, Bıldırcın Kebap Nasıl Yapılır? Tarifimiz 1 kişi için verilmiştir. Hazırlayacağınız yemeği kişi sayısına göre artırmanız gerekmektedir. Bıldırcın kebap nasıl yapılır öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz.

Bıldırcın Kebap Nasıl Yapılır?


Kebap tarifleri sınırsız yaratıcılık kullanılarak hazırlanabilir. Siz hiç bıldırcın eti yediniz mi? tadına doyamayacaksınız. Bıldırcın kebap tarifi 1 kişi için verilmiştir. Hazırlayacağınız yemeği kişi sayısına göre artırmanız gerekmektedir. Bıldırcın kebap nasıl yapılır öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz.

Malzemeler:

1 adet bıldırcın
1 adet bostan patlıcanı
1 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı krema
2 yemek kaşığı domates salçası
Tuz, karabiber


Bıldırcın Kebap Yapılışı:


Bıldırcını güzelce temizleyin ve tercihen kemiklerinden ayırın. Güzelce yıkayın ve tuz ile tatlandırarak dinlenmeye bırakın. Bıldırcın ayıklamayı bilmiyorsanız hazır ayıklanmış olanı tercih edin. Patlıcanı tepesinden keserek içini oyun ve güzelce yıkayın. Tuzla tatlandırın ve bıldırcını içine koyun. Patlıcanın tepesini üzerine kapatın. Farklı bir tavada tereyağını eritin, unu kavurun salça ve krema ile pişirin. Hazırladığınız sosu önce patlıcanın içine koyun ve patlıcanı bir pişirme kabına alın. Kalan sosu kaba aktarın. Alüminyum folyo ile kapladığınız kabı önceden ısıtılmış fırına alın ve pişirin. Sıcak olarak servise sunun. Bıldırcın kebabı tarifimiz hazır. Dileyenler bu tarifi tavuk eti ve köfte ile de deneyebilirler. Biraz yenilikçi mutfak kültürünü benimseyenler ise beyaz etli büyük bir balık tercihi ile de pişirebilirler. Damak tadınıza göre şekillendirebileceğiniz yemekler arasında sayılabilecek olan bıldırcın kebabı sunum olarak muhteşem görünecektir. İçinden sürpriz çıkacak olan bu tarif misafirlerinizi de heyecanlandıracaktır. Afiyet olsun.

Kebap Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler